Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS
Суббота, 11.01.2025


Главная » Файлы » Мои файлы

ПОВІОМЛЕННЯ ПРО ПІДОЗРУ ЗА КРИМІНАЛЬНИМ ПРОЦЕСУАЛЬНИМ КОДЕКСОМ УКРАЇНИ
[ Скачать с сервера (50.3 Kb) ] 07.07.2017, 14:49
20.11.2012 набув чинності новий КПК України. Неможливо не зупинитися на деяких питаннях щодо його правозастосування. Конкретно хотілося б надати аналіз такому актуальному та складному правозахисному явищу, як повідомлення про кримінальну відповідальність. На нашу думку найвдячнішою буде така послідовність висвітлення цього питання: а) поняття та підстави повідомлення про підозру; б) процесуальне оформлення повідомлення про підозру; в) зміна повідомлення про підозру.
Почнемо з поняття та підстави повідомлення про підозру. Як випливає з закону саме повідомлення про підозру є початком притягнення до кримінальної відповідальності.
Даний акт означає появу в кримінальному судочинстві нового учасника процесу, його центральної фігури – підозрюваного.
За новим КПК процес набуття статусу підозрюваного змінюється, так підозрюваним стає особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 КПК України, повідомлено про підозру, або особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення (ст. 42 КПК України).А тепер звернемося до визначення особи обвинуваченим. Такою є особа, обвинувальний акт щодо якої переданий до суду. Таким чином на стадії досудового розслідування ми маємо діло лише з єдиним статусом ймовірно винної особи – підозрюваним.
Безумовним є твердження про те, що акт повідомлення особи про підозру має важливе юридичне значення: 1) він служить одним із засобів забезпечення невідворотності відповідальності осіб, які вчинили кримінальне правопорушення; 3) акт повідомлення особи про підозру є початковим моментом реалізації функції обвинувачення; 4) акт повідомлення особи про підозру є початковим моментом забезпечення кримінальної відповідальності особи, винуватої у вчиненні кримінального правопорушення; 5) після повідомлення особи про підозру процесуальне становище даної особи погіршується (її можна оголосити в розшук, відсторонити від займаної посади тощо).
Тепер слід розглянути випадки у яких застосовується повідомлення про підозру (затримання особи на місці вчинення кримінального правопорушення чи безпосередньо після його вчинення; обрання до особи одного з передбачених кримінальним процесуальним законом запобіжних заходів; наявності достатніх доказів для підозри особи у вчиненні кримінального правопорушення).
Затримання особи на місці вчинення кримінального правопорушення чи безпосередньо після його вчинення. Згідно до ч. 2 ст. 207 КПК України кожен має право затримати, без ухвали слідчого судді, будь-яку особу: а) при вчиненні або замаху на вчинення кримінального правопорушення; б) безпосередньо після вчинення кримінального правопорушення чи під час безперервного переслідування особи, яка підозрюється у його вчиненні. Згідно 1 ст. 208 КПК України уповноважена на затримання особа має право без ухвали слідчого судді, суду затримати особу, підозрювану у вчиненні злочину, за який передбачене покарання у виді позбавлення волі, лише у випадках: 1) якщо цю особу застали під час вчинення злочину або замаху на його вчинення; 2) якщо безпосередньо після вчинення злочину очевидець, в тому числі потерпілий, або сукупність очевидних ознак на тілі, одязі чи місці події вказують на те, що саме ця особа щойно вчинила злочин.
Обрання до особи одного з передбачених кримінальним процесуальним законом запобіжних заходів. Тут треба зазначити, що слідчий та прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав.
Наявність достатніх доказів для підозри особи у вчиненні кримінального правопорушення. Доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому законом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню (ст. 84 КПК України).
А тепер загостримо увагу на тих обов’язкових умовах які повинні дотримуватися:
- у кримінальному провадженні повинні бути висунуті всі можливі (у тому числі взаємовиключаючі) версії;
- всі версії повинні бути повно, всебічно, детально перевірені, в результаті чого усі версії окрім однієї - про винність особи у вчиненні кримінального правопорушення, спростовані зібраними під час досудового розслідування доказами;
- прокурором (слідчим) повинно бути зібрано таку сукупність допустимих та достовірних доказів, яка дозволяє зробити однозначний висновок на даний момент розслідування про вчинення кримінального правопорушення саме тією особою, якій повідомляється про підозру, та відсутні будь-які сумніви щодо її винуватості;
- повинні бути відсутні обставини, що виключають кримінальну відповідальність особи, яка вчинила кримінальне правопорушення.
Процесуальне оформлення повідомлення про підозру. Повідомлення про підозру повинно мати письмову форму та складатися прокурором чи слідчим (за погодженням з прокурором). Також повідомлення про підозру обов’язково має містити наступні відомості:
1) прізвище та посаду слідчого, прокурора, який здійснює повідомлення;
2) анкетні відомості особи (прізвище, ім’я, по батькові, дату та місце народження, місце проживання, громадянство), яка повідомляється про підозру;
3) найменування (номер) кримінального провадження, у межах якого здійснюється повідомлення;
4) зміст підозри;
5) правову кваліфікацію кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється особа, із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;
6) стислий виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється особа, у тому числі зазначення часу, місця його вчинення, а також інших суттєвих обставин, відомих на момент повідомлення про підозру;
7) права підозрюваного;
8) підпис слідчого, прокурора, який здійснив повідомлення.
Тут слід згадати про необхідність згадування доказів у акті повідомлення про підозру. Деякі вчені вважають що така необхідність є, але ми дотримуємося іншої точки зору. Адже після підписання акту, в ході досудового слідства, можуть появитися нові докази вини підозрюваного і прийдеться переробляти акт. Також не слід забувати що приведення цих доказів може завдати шкоди успіху досудового розслідування. А в загалі то в новому КПК України немає прямої вказівки на необхідність відображення в повідомленні про підозру підстав для прийняття даного рішення.
Ще тут стає питання щодо вручення цього акту підозрюваній особі. Особа викликається до слідчого, прокурора, шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв'язком, здійснення виклику по телефону або телеграмою. Особа, що перебуває під вартою, викликається через адміністрацію місця ув’язнення. Встановлений законодавцем такий доволі обмежений термін вручення письмово повідомлення про підозру виправданий метою підвищення якості досудового розслідування, його своєчасного та ефективного проведення слідчим, а також забезпечення належного керівництва досудовим розслідуванням прокурором.
Зміна повідомлення про підозру. Повідомлення особі про підозру не ставить крапку в проведення досудового розслідування. Воно продовжується, і може виникнути ситуація, коли змінюється зміст підозри або правова кваліфікація кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється особа, і виникає необхідність для повідомлення про нову підозру або зміну раніше повідомленої підозри.
Повідомлення про нову підозру або зміну раніше повідомленої підозри здійснюється у такому ж самому порядку. У разі повідомлення про підозру прокурором, повідомлення про нову підозру або зміна раніше повідомленої підозри здійснюється виключно прокурором. Тобто, слідчий виявивши нові обставини в матеріалах кримінального провадження, які будуть впливати, наприклад на зміну кваліфікації діяння повинен перед прокурором клопотати про необхідність зміни підозри. Це свідчить про унеможливлення слідчим самостійно змінити кваліфікацію, що виключить маніпулювання, пов’язані зі зміною кваліфікації з тяжкого злочину на менш тяжкий і навпаки.
Необхідність зміни підозри виникає у тих випадках, коли виявлені нові факти, епізоди кримінального правопорушення; коли певні епізоди спростували ся зібраними доказами; коли виявлені такі обставини, які істотно відрізняються від тих, що містилися у раніше повідомленій підозрі; коли кваліфікація кримінального правопорушення здійснена неправильно.
Залежно від цього підстави зміни повідомлення про підозру можна поділити на дві групи:
1) такі, що тягнуть зміну лише змісту підозри;
2) такі, що тягнуть зміну кваліфікації кримінального правопорушення.
Законодавець розрізняє випадки повідомлення про нову підозру та зміни раніше повідомленої підозри.
Зміна підозри має місце:
а) після повідомлення про підозру з’ясувалося, що ця особа вчинила ще й інше кримінальне правопорушення, яке слід кваліфікувати за іншою статтею кримінального закону;
б) з’ясувалося, що підозрюваний крім кримінального правопорушення, за яке він вже притягнутий до кримінальної відповідальності, вчинив ще одне або ще низку кримінальних правопорушень, які кваліфікуються за тією самою статтею кримінального закону;
в) після повідомлення про підозру з’ясувалося, що ця особа вчинила кримінальне правопорушення у співучасті з іншою особою (особами), які до кримінальної відповідальності ще не притягувалися;
г) в діях особи, якій повідомлено про підозру, виявлений самостійний склад кримінального правопорушення;
д) коли частина підозри не знайшла підтвердження, чи спростувалася в ході подальшого розслідування зібраними доказами.
При доповненні раніше повідомленої підозри про кримінальне правопорушення новими фактами, епізодами нове повідомлення виноситься не в доповнення раніше складеному, а замість нього, являється узагальнюючим, містить відомості про всі вчинені підозрюваним кримінальні правопорушення, про які у прокурора, слідчого є відомості у кримінальному провадженні.
Коли частина підозри не знайшла підтвердження чи спростувалася, прокурор, слідчий зобов’язаний діяти у порядку, передбаченому ст. 284 КПК України.
Третій від зміни повідомлення про підозру законодавець називає повідомлення про нову підозру. В даному випадку, вважається, не просто доповнюється чи спростовується іі частина, а має місце заміна раніше виявлених фактів іншими.
Виникнення нової підозри обумовлюється виявленням обставин, що змінюють характер даних, викладених в попередньому повідомленні про підозру, зокрема:
- можуть бути уточнені фактичні обставини, те, що трапилося (місце, час, засіб злочину, характер і розмір шкоди тощо);
- виправлена раніше допущена помилка або неточність формулювання повідомленої підозри, яка в результаті іншої оцінки доказів викликає необхідність в зміні кваліфікації кримінального правопорушення.
У всіх вищезазначених випадках прокурор, слідчий зобов’язаний скласти нове повідомлення про підозру, навіть незважаючи на те, що частково підозра збереглася у первинному вигляді. На цьом
Категория: Мои файлы | Добавил: opteuropa | Теги: ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ПІДОЗРУ ЗА КРИМІНА, скачать безплатно
Просмотров: 558 | Загрузок: 10 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Украина онлайн

Рейтинг@Mail.ru

подать объявление бесплатно