Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS
Вторник, 26.11.2024


Главная » Файлы » Мои файлы

МЕТОДИ ОБСТЕЖЕННЯ ГІНЕКОЛОГІЧНИХ ХВОРИХ
[ Скачать с сервера (68.2 Kb) ] 09.09.2017, 10:05
Тема 1: МЕТОДИ ОБСТЕЖЕННЯ ГІНЕКОЛОГІЧНИХ ХВОРИХ. ЗАГАЛЬНА СІМПТОМАТИКА ГІНЕКОЛОГІЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ.

Завдання для самостійного опрацювання теми:

Завдання 1
1. У хворої 30 років із запаленням матки та придатків в анамнезі зроблено мазок . У мазку виявлена невелика кількість паличок, значна кількість кокової флори, кількість лейкоцитів до 10 у полі зору. Який ступінь чистоти вагінальної флори? Інтерпретувати відповідь.

2. Хвора 51 рік, скаржиться на значні кров’янисті виділення із піхви протягом 15 діб після затримки менструації на 2, 5 міс. Із анамнезу: порушення менструальної функції відмічає протягом року, відмічає підвищену дратливість, порушення сну. При УЗД : матка відповідає віковим нормам, додатки без особливостей, товщина ендометрія 14 мм. Який додатковий метод обстеження обов’язково треба зробити? Інтерпретувати відповідь.

3. В гінекологічне відділення поступила жінка віком 31 рік із скаргами на переймоподібний біль внизу живота більше справа, затримку місячних 5 тижнів. Із анамнезу: місячні не регулярні, часто із затримками по 2-3 тижні. Пологів-2, абортів - 1, ВМС - 3 роки. В 25 років перенесла підгострий правобічний аднексит. При піхвовому дослідженні: матка дещо збільшена, м'ягковата, болюча при дисклокації. Зліва додатки без особливостей, справа - збільшені, болючі при пальпації, заднє склепіння сплощене, різко болюче при дослідженні, виділення слизові. Яку лікарську маніпуляцію потрібно провести, щоб поставити остаточний діагноз? Інтерпретувати відповідь.

4. Хвора, 28 років, поступила до гінекологічного відділення зі скаргами на рясні кров’яні виділення, які з’явилися на 10 днів раніше строку після тяжкої психічної травми і продовжуються 2 тижня. Вагінальне дослідження: зовнішні статеві органи розвинуті нормально. Шийка матки – циліндричної форми, чиста, зовнішній зів закритий. Тіло матки нормальних розмірів, безболісне, рухоме, щільної консистенції, з рівною поверхнею. Склепіння глибокі, параметрії вільні. Виділення з піхви – кров’яні,рясні. Які методи дослідження потрібно провести для встановлення кінцевого діагнозу? Інтерпретувати відповідь.

5. Хвору, 29 років, госпіталізовано до гінекологічного відділення зі скаргами на біль внизу живота, мажучи кров’янисті виділення до та після менструації протягом 5 днів. Захворювання пов’язує з перенесеним абортом 2 роки тому. Протизапальне лікування ефекту не дало. Під час бімануального дослідження: матка збільшена, щільна, болюча, гладенька. Які додаткові методи дослідження потрібно провести для встановлення кінцевого діагнозу? Інтерпретувати відповідь.

6. Жінка, 30 років, звернулася в жіночу консультацію для проходження профогляду. Менструальна функція не порушена. Пологів, абортів не було. Два роки тому було гостре запалення придатків матки. Під час вагінального дослідження шийка матки без дефекту епітелію, матка збільшена до розмірів 6-7 тиж. вагітності, щільна,безболісна. Придатки з обох боків не визначаються. Які додаткові методи дослідження потрібно провести для раннього виявлення патології? Інтерпретувати відповідь.
Завдання 2

1.Співвідношення поверхневих клітин із пікнотичними ядрами до загальної кількості клітин у мазку, виражене у відсотках є:
a. Каріопікнотичний індекс
b. Еозинофільний індекс
c. Індекс дозрівання
d. Симптом «зіниці»
e. Симптом «папороті»
2.На яку добу менструального циклу необхідно провести діагностичне вишкрібання для визначення найбільш інформативних даних гістологічного дослідження?
a. За 5-6 діб до менструації
b. За 10-12 діб до менструації
c. На першу добу менструації
d. За 1-2 доби до менструації
e. В день овуляції
3.На яку добу менструального циклу необхідно провести діагностичне вишкрібання для визначення найбільш інформативних даних гістологічного дослідження?
a. За 5-6 діб до менструації
b. За 10-12 діб до менструації
c. На першу добу менструації
d. За 1-2 доби до менструації
e. Зразу після закінчення менструації
4.Оптимальний термін проведення метросальпінгографії:
a. Фолікулінова фаза яєчникового циклу
b. Лютеїнова фаза яєчникового циклу
c. Овуляція
d. Під час менструації
e. На 2-гу добу від початку менструації
5.На чому основане вимірювання базальної температури:
a. На гіпертермічному ефекті прогестерона
b. На гіпертермічному ефекті естрогенів
c. На гіпертонічному ефекті корти зола
d. На гіпертонічному ефекті альдостерона
e. На гіпертонічному ефекті серотоніна

Тема 2. Аменорея. Аномальні маткові кровотечі
Завдання для самостійного опрацювання теми:

Ситуаційні задачі
Задача №1. Хвора, 39 років, звернулася до лікаря акушера-гінеколога зі скаргами на помірні кров’янисті виділення зі статевих шляхів, які тривають 12 діб. Вищеперераховані скарги відмічаються протягом 6 менструальних циклів. При вагінальному обстеженні встановлено, що матка нормальних розмірів, щільна, безболісна, рухома. Шийка матки без видимої патології. Придатки матки не визначаються. Параметрії вільні, склепіння глибокі. Який імовірний діагноз? Які додаткові методи дослідження для встановлення кінцевого діагнозу?

Задача №2. До стаціонару госпіталізовано дівчинку 13 років зі скаргами на інтенсивні болі внизу живота, які з’явились без видимої причини та поступово посилюються. З анамнезу: менструації відсутні, послідовність розвитку вторинних статевих ознак не порушувалась. При об’єктивному обстеженні виявляється випинаюча дівоча перетинка пурпурно-червоного кольору. Під час ректального дослідження: матка та додатки чітко не контуруються через різку болючість. При УЗД (трансабдомінальним датчиком): тіло матки 57×54×48 мм, порожнина матки розширена за рахунок ехо-негативного вмісту до 30 мм, ехо-структура яєчників без особливостей. Який діагноз та лікування в даному випадку?

Задача №3. На прийом до лікаря акушера-гінеколога звернулась жінка 25 років зі скаргами на відсутність менструації. 6 місяців тому фізіологічні пологи. Жінка годує груддю дитину. Гінекологічний анамнез: до вагітності та пологів менструації з 12 років, регулярні по 5 днів через 28-30 днів. Ваш попередній висновок, яка тактика лікаря в даному випадку?

Задача №4. На прийом до лікаря акушера-гінеколога звернулась жінка 39 років зі скаргами на відсутність менструації протягом 1 року, виражені приливи, пітливість, сухість у вагіні, зниження лібідо. Із анамнезу: своєчасне менархе, менструації зникли без видимої причини після періоду регулярної менструальної функції (раніше менструації через 28-30 днів по 4-5 днів), пологів - 2, абортів - 2. При об’єктивному обстеженні: жіночий фенотип, правильна тілобудова. Звертає на себе увагу атрофія слизової вагіни, гіпоплазія матки та яєчників, відсутність фолікулярного апарату при ультразвуковому дослідженні, різке підвищення концентрації ФСГ, ЛГ та зниження Е2 у плазмі крові. Який попередній діагноз?

Задача №5. Пацієнтка 17 років звернулась зі скаргами на відсутність менструації протягом 3 років. З анамнезу: менструації з 12 років. Послідовність розвитку статевих ознак не порушувалась. До 14 років менструації були регулярними, через 28 діб, по 4-5 діб, помірні, безболісні. З 14,5 років пацієнтка почала обмежувати себе у їжі, тому що вважала свою вагу надмірною. До 15 років втратила 12 кг ваги, менструації припинились. Їла дуже мало. Пояснюючи це огидою до їжі. Зріст 167, вага 43 кг. При гінекологічному досліджені зовнішні статеві органи гіпотрофічні. При ректальному дослідженні матка гіпопластична. Який діагноз та тактика лікаря в даному випадку?

Задача №6. До лікаря звернулась мати з дівчинкою 17 років зі скаргами на відсутність менструацій. У віці 15 років відмічалась 1 менструація. Яка форма аменореї, тактика лікаря у даному випадку?

Тестові задачі
Задача №1. До лікаря звернулась пацієнтка 19 років зі скаргами на відсутність менструації. Із анамнезу: менструацій не було. При об’єктивному обстеженні звертає на себе увагу низький ріст, широка та коротка шия, шкірні складки, що йдуть від сосцеподібного до акроміального відростку, низько розташовані вушні раковини. Відмічається виражений генітальний інфантилізм. Гонади у вигляді тонких сполучнотканинних тяжів. При генетичному обстеженні каріотип 45,Х0. Яка форма аменореї ?
А. Первинна маткова аменорея.
В. Первинна яєчникова аменорея. Дисгенезія гонад.
С. Первинна аменорея. Несправжній чоловічий гермафродитизм (тестикулярна фемінізація, синдром Морісса).
D. Первинна аменорея. Адреногенитальний синдром.

Задача №2. До лікаря звернулась пацієнтка 19 років зі скаргами на відсутність менструації. Із анамнезу: менструацій не було. При об’єктивному обстеженні: фенотип жіночий, вторинні статеві ознаки недорозвинені. Зовнішні статеві органи сформовані за жіночим типом. Визначається збільшений клітор, урогенітальний синус. Гонади – неповноцінні тестикули. При генетичному обстеженні каріотип 46,ХУ. Яка тактика лікування?
А. Корекція зовнішніх статевих органів, замісна гормональна терапія чоловічими статевими гормонами.
В. Корекція зовнішніх статевих органів, замісна гормональна терапія жіночими статевими гормонами.
С. Вилучення неповноцінних гонад, корекція зовнішніх статевих органів, замісна гормональна терапія жіночими статевими гормонами.
D. Психотерапія.

Задача №3. Хвора 23 років, скаржиться на біль внизу живота в дні, коли повинна бути менструація. 8 місяців тому зробила штучний аборт при вагітності 8-9 тижнів, після якого спостерігалося підвищення температури до 380С, гнійні виділення з піхви. Лікувалась амбулаторно антибіотиками. З того часу менструацій не було. При огляді встановлено: матка нормальних розмірів, рухома, чутлива при дослідженні. Придатки не пальпуються, ділянка їх безболісна. Параметрії вільні. Який попередній діагноз?
А. Вторинна маткова аменорея. Синдром Ашермана.
В. Вторинна маткова аменорея. Хронічний післяабортний ендометрит.
С. Вторинна маткова аменорея. Гострий післяабортний ендометрит.
D. Вторинна маткова аменорея. Стеноз цервікального каналу.

Задача №4. До дитячого гінеколога звернулась мати з дівчинкою 14 років з приводу відсутності менструацій у дівчинки. При об’єктивному обстеженні
вторинні статеві ознаки розвинені. Зовнішні статеві органи сформовані за жіночим типом. При УЗД: матка та яєчники без особливостей. Яка тактика лікаря?
А. Встановити діагноз первинна аменорея. Призначити лікування.
В. Встановити діагноз вторинна аменорея. Призначити лікування.
С. В даному випадку лікування не потрібно. При відсутності менструацій після 16 років призначити додаткове обстеження з наступним лікуванням.
D. Встановити діагноз первинна маткова аменорея. Призначити лікування.

Задача №5. До лікаря звернулась пацієнтка 34 років зі скаргами на відсутність менструацій протягом 9 місяців. При обстеженні встановлено діагноз: Синдром Ашермана (внутрішньоматкові синехії). Яка лікувальна тактика?
А. Гістерорезектоскопія з наступною циклічною гормональною терапією протягом 3 міс. Протизапальна, антибактеріальна терапія.
В. Призначення комбінованих оральних контрацептивів на 3-6 місяців.
С. Лікувально-діагностична лапароскопія.
D. Сальпінгографія.

Тема 4. Нейроендокринні синдроми
Завдання для самостійного опрацювання теми:
Завдання 1
Задача № 1
Хвора 25 років скаржиться на порушення менструального циклу у вигляді аменореї, яка виникла після пологів 2 роки по тому. З'явилося виражене оволосіння по чоловічому типу, ожиріння та продовжується незначне виділення молока з молочних залоз. Який попередній діагноз? Яка ймовірна причина даної патології?
Задача №2
Хвора 18 років звернулася зі скаргами на відсутність менструації (аменорея) та виділення молока з молочних залоз, оволосіння по чоловічому типу та ожиріння. З анамнезу відомо, що менструації встановились в 14 років були регулярними по 3-4/28 днів, помірними. Наявність вагітностей заперечує. Який попередній діагноз?
Задача № З
Хвора 48 років скаржиться на «приливи», відчуття жару, головний біль серцебиття, запамороченність та непритомність. Головний біль постійний більше в потиличній ділянці. З'явилася артеріальна гіпертензія. Турбують швидка втомлюваність, дратівливість, погіршення пам'яті. Місяць тому проведено операцію екстирпації матки з додатками з приводу гнійного метроендометріту та піосальпінксу на грунті ВМК. Який попередній діагноз?
Задача № 4
Хвора 27 років відмічає скарги на дратівливість, плаксивість, депресію, неадекватну реакцію та агресивність, головний біль, нудоту, блювоту, артеріальну гіпертензію, напади серцебиття, набряки молочних залоз, свербіння шкіри. Виразність скарг зростає з наближенням менструації, після настання якої вказані скарги зникають. Який ймовірний діагноз?
Задача № 5
Хворій 48 років, звернулася до лікаря зі скаргами на «приливи» жару до голови, пітливість, серцебиття, головний біль, запаморочення, затерпання в кінцівках, артеріальну гіпертензію, дратівливість, безсоння, немотивовані страхи. Менструації стали рідкими, мізерними. Який попередній діагноз?
Задача № 6
До лікаря звернулася хвора 16 років, зі скаргами на оволосіння по чоловічому типу, гіпертрофію клітора. Менструації з'явилися в 12 років, рідкі, 1-2 рази на рік. При огляді звертає на себе увагу недорозвиненість молочних залоз, невеликий ріст хворої, грубий голос, непропорційність будови тіла, гіпертрофовані м'язи тіла. Назвіть дану патологію?
Завдання 2
1. До жіночої консультації звернулася жінка 22 років зі скаргами на відсутність менструації, зниження працездатності, головний біль, запаморочення, зниження маси тіла. Менструальна функція встановилася у 14 років, регулярні, по 4-5 днів, через 28-30 днів. Рік тому - термінові пологи, що ускладнилися масивною крововтратою. Лактації після пологів не було. При вагінальному огляді патології не виявлено. Який ймовірний діагноз?
A. Синдром Шихана
B. Синдром Штейна-Левенталя
C. Синдром Кіара-Фроммеля
D. Гіпотиреоз
E. Фізіологічна аменорея
2. У пацієнтки 26 років відсутність менструації на протязі 5 місяців. Менархе в 16 років, менструальна функція встановилася через 1,5 роки. Менструації по 4-5 днів, через 35-40 днів, болючі, помірні. Ріст жінки 165 см, вага 92 кг, гірсутизм. Вагітностей не було. При вагінальному обстеженні матка звичайних розмірів, яєчники збільшені, рухливі, безболісні, щільної консистенції. Вкажіть ймовірну патологію?
A. Хронічний двобічний аднексит
B. Вагітність
C. Синдром Шихана
D. Полікістоз яєчників
E. Пухлини яєчників
3. Хвора 48 років скаржиться на порушення менструального циклу на протязі 5 місяців, що проявляється гіперполіменореєю. Відмічає «приливи», безсонню, головний біль, лабільність нервової системи. Шкірні покриви звичайного кольору. АТ 150/95 мм.рт.ст, пульс 97 уд/хв.. При вагінальному дослідженні патології не виявлено. Який ймовірний діагноз?
A. Лейоміома матки
B. Синдром Штейна-Левенталя
C. Синдром полікістозних яєчників
D. Гіпотиреоз
E. Клімактеричний синдром
4. Хвора 50 років скаржиться на відчуття жару, головні болі, серцебиття, лабільність АТ, порушення сну, підвищену пітливість вночі, ниючі болі в ділянці серця, плаксивість. Жінка 4 доби тому прооперована з приводу лейоміоми матки в об’ємі екстирпації матки з додатками. Вкажіть ймовірну патологію?
A. Гіпертонічна хвороба
B. Клімактеричний синдром
C. Посткастраційний синдром
D. Синдром Шихана
E. Гіпоталамічний синдром
5. На третю добу після екстирпації матки з додатками у пацієнтки 46 років з’явилося підчуття жару, головний біль, ниючі болі в ділянці серця, плаксивість. Об’єктивно: шкірні покриви та слизові оболонки звичайного кольору. АТ 145/90 мм.рт.ст., Т 36,7С. Серце, легені в нормі. Живіт м’який, дещо чутливий при пальпації в ділянці післяопераційної рани. Симптомів подразнення очеревини немає. Симптом Пастернацького негативний. Випорожнення фізіологічні. Діурез достатній. Виділення з піхви слизові. Які препарати потрібно доповнити до лікування хворої?
A. Цефтріаксон
B. Дуфастон
C. Ін фузійну терапію
D. Естрамон
E. Знеболюючу терапію

Тема 5. Ендометріоз

Завдання 1
Задача №1. Хвора 49 років скаржиться на рясні, не регулярні та болючі менструації. При гінекологічному дослідженні встановлено: шийка матки деформована з полями дисплазії; тіло матки збільшене як до 10 тижнів вагітності, шароподібної форми, обмежено-рухоме. В області лівих додатків палькується щільне, малорухоме округлої форми утворення близько 7 см в діаметрі. Праві додатки не визначаються. Складіть план обстеження та лікування.

Задача №2 Хвора 30 років звернулась до лікаря жіночої консультації зі скаргами на рясні, довготривалі, болісні менструації. Довготривалі темно-кровянисті виділення із статевих шляхів до – та після місячних, безпліддя.
Які методи дослідження потрібно провести для встановлення діагноза?

Задача №3 Хвора 25 років звернулась до лікаря жіночої консультації зі скаргами на рясні, довготривалі, болісні менструації, які порушують працездатність, дискомфорт в нижніх відділеннях живота протягом більшої половини менструального циклу, користується анальгетиками, помірну диспареунію. Довготривалі темно-кровянисті виділення із статевих шляхів до – та після місячних, безпліддя. Дайте оцінку больового синдрому.

Задача№4 Хвора 33 років скаржиться на болісні менструації, дискомфорт в нижніх відділах живота перед менструацією, диспареунію, безпліддя. Лікар запідозрив ендометриоз. На який день менструального циклу потрібно провести гістеросальпінгографію і визначення рівня СА-125 для підтвердження діагнозу?

Задача№ 5 Хворій 27 років з приводу болісних менструацій та безпліддя було проведене УЗД органів малого тазу. При цьому було відзначено збільшення передньо-заднього розміру матки, округлість її форми, ехо « +» включення в біометрії.
Встановіть попередній діагноз. Які додаткові дослідженн потрібно провести для встановлення клінічного діагноза?

Задача№6 Жінка 42 років скаржиться на виражену диспареунію, дисхезію, дисменорею, безпліддя, емоційну лабільність, безсоння. Який патологічний процес можна запідозрити? Які додаткові методи діагностики потрібно використати для встановлення діагнозу?

Завдання 2

Тестова задача №1. Хвора 32 років звернулася до лікаря жіночої консультації з приводу безпліддя на протязі 10 років подружнього життя, болісних, довготривалих місячних. При вагінальному дослідженні було виявлено збільшення передньо-заднього розміру матки, шароподібну її форму, обмежену рухомість. Додатки не виявляються. Про яку форму ендометріозу може свідчити ця клінічна картина?
А) ендометріоз цервікального каналу;
Б)ендометріоз яєчників і очеревини малого тазу;
В)внутрішній ендометріоз;
Г) Нічого із вказаного;
Д) Все вище вказане.

Тестова задача №2.До лікаря жіночої консультації звернулась хвора 25 років із скаргами на дисменорею, диспареунію, безпліддя на протязі 3 років, темні мажучі виділення із статевих шляхів до та після менструації, слабкість, швидку втомлюваність. Про яку патологію може йти мова?
А. Генітальний ендометріоз.
Б. Ендометрит.
В. Спайковий процес малого тазу.
Г. Двосторонній аднексит.
Д. Безпліддя неясного ґенезу.

Тестова задача№3.Хворій 34 років з приводу дисменореї, безпліддя, болісних менструацій проведено гістероскопію. Виявлено темно-червоні крапкові отвори на фоні блідорожевого відтінку слизової оболонки порожнини матки. Про яке захворювання може свідчити вище вказана гістероскопічна картина?
А. Аденоміоз.
Б. Аденоматоз.
В. Ендометрит.
Г. Поліпоз ендометрію.
Д. Підслизова лейоміома матки.

Тестова задача №4. Лікар жіночої консультації при огляді хворої з приводу безпліддя виявив збільшення розмірів матки, зменшення її рухомості. Хворій було запропоновано УЗД малого тазу напередодні менструації. При цьому було виявлено збільшення передньо-заднього розміру матки, округлість її форми, появу в міометрії аномальних кістозних порожнин діаметром 3-5 мм. Про яке захворювання може свідчити ця картина?
А. Дифузна форма аденоміозу.
Б. Вузлувата форма ендометріозу.
В. Аденоматоз.
Г. Поліп ендометрія.
Д. Все вище вказане.

Тестова задача №5.Хворій з приводу дисфункійної маткової кровотечі, безпліддя було виконано гістероскопію. Виявлено збільшення та деформація порожнини матки внаслідок вибухання її стінок, на яких локалізуються патологічні утворення з жовтим та блідо-жовтим відтінком без чітких меж, іноді з наявністю поверхневих синюватого кольору «зіниць». Для якого патологічного процесу характерна така гістероскопічна картина?
А. Вузлувата форма ендометріозу.
Б. Дифузна форма аденоміозу.
В. Аденоматоз.
Г. Поліп ендометрія.
Д. Все вище вказане.

Тема 6: Неплідний шлюб

Тема 1: МЕТОДИ ОБСТЕЖЕННЯ ГІНЕКОЛОГІЧНИХ ХВОРИХ. ЗАГАЛЬНА СІМПТОМАТИКА ГІНЕКОЛОГІЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ.

Завдання для самостійного опрацювання теми:

Завдання 1
1. У хворої 30 років із запаленням матки та придатків в анамнезі зроблено мазок . У мазку виявлена невелика кількість паличок, значна кількість кокової флори, кількість лейкоцитів до 10 у полі зору. Який ступінь чистоти вагінальної флори? Інтерпретувати відповідь.

2. Хвора 51 рік, скаржиться на значні кров’янисті виділення із піхви протягом 15 діб після затримки менструації на 2, 5 міс. Із анамнезу: порушення менструальної функції відмічає протягом року, відмічає підвищену дратливість, порушення сну. При УЗД : матка відповідає віковим нормам, додатки без особливостей, товщина ендометрія 14 мм. Який додатковий метод обстеження обов’язково треба зробити? Інтерпретувати відповідь.

3. В гінекологічне відділення поступила жінка віком 31 рік із скаргами на переймоподібний біль внизу живота більше справа, затримку місячних 5 тижнів. Із анамнезу: місячні не регулярні, часто із затримками по 2-3 тижні. Пологів-2, абортів - 1, ВМС - 3 роки. В 25 років перенесла підгострий правобічний аднексит. При піхвовому дослідженні: матка дещо збільшена, м'ягковата, болюча при дисклокації. Зліва додатки без особливостей, справа - збільшені, болючі при пальпації, заднє склепіння сплощене, різко болюче при дослідженні, виділення слизові. Яку лікарську маніпуляцію потрібно провести, щоб поставити остаточний діагноз? Інтерпретувати відповідь.

4. Хвора, 28 років, поступила до гінекологічного відділення зі скаргами на рясні кров’яні виділення, які з’явилися на 10 днів раніше строку після тяжкої психічної травми і продовжуються 2 тижня. Вагінальне дослідження: зовнішні статеві органи розвинуті нормально. Шийка матки – циліндричної форми, чиста, зовнішній зів закритий. Тіло матки нормальних розмірів, безболісне, рухоме, щільної консистенції, з рівною поверхнею. Склепіння глибокі, параметрії вільні. Виділення з піхви – кров’яні,рясні. Які методи дослідження потрібно провести для встановлення кінцевого діагнозу? Інтерпретувати відповідь.

5. Хвору, 29 років, госпіталізовано до гінекологічного відділення зі скаргами на біль внизу живота, мажучи кров’янисті виділення до та після менструації протягом 5 днів. Захворювання пов’язує з перенесеним абортом 2 роки тому. Протизапальне лікування ефекту не дало. Під час бімануального дослідження: матка збільшена, щільна, болюча, гладенька. Які додаткові методи дослідження потрібно провести для встановлення кінцевого діагнозу? Інтерпретувати відповідь.

6. Жінка, 30 років, звернулася в жіночу консультацію для проходження профогляду. Менструальна функція не порушена. Пологів, абортів не було. Два роки тому було гостре запалення придатків матки. Під час вагінального дослідження шийка матки без дефекту епітелію, матка збільшена до розмірів 6-7 тиж. вагітності, щільна,безболісна. Придатки з обох боків не визначаються. Які додаткові методи дослідження потрібно провести для раннього виявлення патології? Інтерпретувати відповідь.
Завдання 2

1.Співвідношення поверхневих клітин із пікнотичними ядрами до загальної кількості клітин у мазку, виражене у відсотках є:
a. Каріопікнотичний індекс
b. Еозинофільний індекс
c. Індекс дозрівання
d. Симптом «зіниці»
e. Симптом «папороті»
2.На яку добу менструального циклу необхідно провести діагностичне вишкрібання для визначення найбільш інформативних даних гістологічного дослідження?
a. За 5-6 діб до менструації
b. За 10-12 діб до менструації
c. На першу добу менструації
d. За 1-2 доби до менструації
e. В день овуляції
3.На яку добу менструального циклу необхідно провести діагностичне вишкрібання для визначення найбільш інформативних даних гістологічного дослідження?
a. За 5-6 діб до менструації
b. За 10-12 діб до менструації
c. На першу добу менструації
d. За 1-2 доби до менструації
e. Зразу після закінчення менструації
4.Оптимальний термін проведення метросальпінгографії:
a. Фолікулінова фаза яєчникового циклу
b. Лютеїнова фаза яєчникового циклу
c. Овуляція
d. Під час менструації
e. На 2-гу добу від початку менструації
5.На чому основане вимірювання базальної температури:
a. На гіпертермічному ефекті прогестерона
b. На гіпертермічному ефекті естрогенів
c. На гіпертонічному ефекті корти зола
d. На гіпертонічному ефекті альдостерона
e. На гіпертонічному ефекті серотоніна

Тема 2. Аменорея. Аномальні маткові кровотечі
Завдання для самостійного опрацювання теми:

Ситуаційні задачі
Задача №1. Хвора, 39 років, звернулася до лікаря акушера-гінеколога зі скаргами на помірні кров’янисті виділення зі статевих шляхів, які тривають 12 діб. Вищеперераховані скарги відмічаються протягом 6 менструальних циклів. При вагінальному обстеженні встановлено, що матка нормальних розмірів, щільна, безболісна, рухома. Шийка матки без видимої патології. Придатки матки не визначаються. Параметрії вільні, склепіння глибокі. Який імовірний діагноз? Які додаткові методи дослідження для встановлення кінцевого діагнозу?

Задача №2. До стаціонару госпіталізовано дівчинку 13 років зі скаргами на інтенсивні болі внизу живота, які з’явились без видимої причини та поступово посилюються. З анамнезу: менструації відсутні, послідовність розвитку вторинних статевих ознак не порушувалась. При об’єктивному обстеженні виявляється випинаюча дівоча перетинка пурпурно-червоного кольору. Під час ректального дослідження: матка та додатки чітко не контуруються через різку болючість. При УЗД (трансабдомінальним датчиком): тіло матки 57×54×48 мм, порожнина матки розширена за рахунок ехо-негативного вмісту до 30 мм, ехо-структура яєчників без особливостей. Який діагноз та лікування в даному випадку?

Задача №3. На прийом до лікаря акушера-гінеколога звернулась жінка 25 років зі скаргами на відсутність менструації. 6 місяців тому фізіологічні пологи. Жінка годує груддю дитину. Гінекологічний анамнез: до вагітності та пологів менструації з 12 років, регулярні по 5 днів через 28-30 днів. Ваш попередній висновок, яка тактика лікаря в даному випадку?

Задача №4. На прийом до лікаря акушера-гінеколога звернулась жінка 39 років зі скаргами на відсутність менструації протягом 1 року, виражені приливи, пітливість, сухість у вагіні, зниження лібідо. Із анамнезу: своєчасне менархе, менструації зникли без видимої причини після періоду регулярної менструальної функції (раніше менструації через 28-30 днів по 4-5 днів), пологів - 2, абортів - 2. При об’єктивному обстеженні: жіночий фенотип, правильна тілобудова. Звертає на себе увагу атрофія слизової вагіни, гіпоплазія матки та яєчників, відсутність фолікулярного апарату при ультразвуковому дослідженні, різке підвищення концентрації ФСГ, ЛГ та зниження Е2 у плазмі крові. Який попередній діагноз?

Задача №5. Пацієнтка 17 років звернулась зі скаргами на відсутність менструації протягом 3 років. З анамнезу: менструації з 12 років. Послідовність розвитку статевих ознак не порушувалась. До 14 років менструації були регулярними, через 28 діб, по 4-5 діб, помірні, безболісні. З 14,5 років пацієнтка почала обмежувати себе у їжі, тому що вважала свою вагу надмірною. До 15 років втратила 12 кг ваги, менструації припинились. Їла дуже мало. Пояснюючи це огидою до їжі. Зріст 167, вага 43 кг. При гінекологічному досліджені зовнішні статеві органи гіпотрофічні. При ректальному дослідженні матка гіпопластична. Який діагноз та тактика лікаря в даному випадку?

Задача №6. До лікаря звернулась мати з дівчинкою 17 років зі скаргами на відсутність менструацій. У віці 15 років відмічалась 1 менструація. Яка форма аменореї, тактика лікаря у даному випадку?

Тестові задачі
Задача №1. До лікаря звернулась пацієнтка 19 років зі скаргами на відсутність менструації. Із анамнезу: менструацій не було. При об’єктивному обстеженні звертає на себе увагу низький ріст, широка та коротка шия, шкірні складки, що йдуть від сосцеподібного до акроміального відростку, низько розташовані вушні раковини. Відмічається виражений генітальний інфантилізм. Гонади у вигляді тонких сполучнотканинних тяжів. При генетичному обстеженні каріотип 45,Х0. Яка форма аменореї ?
А. Первинна маткова аменорея.
В. Первинна яєчникова аменорея. Дисгенезія гонад.
С. Первинна аменорея. Несправжній чоловічий гермафродитизм (тестикулярна фемінізація, синдром Морісса).
D. Первинна аменорея. Адреногенитальний синдром.

Задача №2. До лікаря звернулась пацієнтка 19 років зі скаргами на відсутність менструації. Із анамнезу: менструацій не було. При об’єктивному обстеженні: фенотип жіночий, вторинні статеві ознаки недорозвинені. Зовнішні статеві органи сформовані за жіночим типом. Визначається збільшений клітор, урогенітальний синус. Гонади – неповноцінні тестикули. При генетичному обстеженні каріотип 46,ХУ. Яка тактика лікування?
А. Корекція зовнішніх статевих органів, замісна гормональна терапія чоловічими статевими гормонами.
В. Корекція зовнішніх статевих органів, замісна гормональна терапія жіночими статевими гормонами.
С. Вилучення неповноцінних гонад, корекція зовнішніх статевих органів, замісна гормональна терапія жіночими статевими гормонами.
D. Психотерапія.

Задача №3. Хвора 23 років, скаржиться на біль внизу живота в дні, коли повинна бути менструація. 8 місяців тому зробила штучний аборт при вагітності 8-9 тижнів, після якого спостерігалося підвищення температури до 380С, гнійні виділення з піхви. Лікувалась амбулаторно антибіотиками. З того часу менструацій не було. При огляді встановлено: матка нормальних розмірів, рухома, чутлива при дослідженні. Придатки не пальпуються, ділянка їх безболісна. Параметрії вільні. Який попередній діагноз?
А. Вторинна маткова аменорея. Синдром Ашермана.
В. Вторинна маткова аменорея. Хронічний післяабортний ендометрит.
С. Вторинна маткова аменорея. Гострий післяабортний ендометрит.
D. Вторинна маткова аменорея. Стеноз цервікального каналу.

Задача №4. До дитячого гінеколога звернулась мати з дівчинкою 14 років з приводу відсутності менструацій у дівчинки. При об’єктивному обстеженні
вторинні статеві ознаки розвинені. Зовнішні статеві органи сформовані за жіночим типом. При УЗД: матка та яєчники без особливостей. Яка тактика лікаря?
А. Встановити діагноз первинна аменорея. Призначити лікування.
В. Встановити діагноз вторинна аменорея. Призначити лікування.
С. В даному випадку лікування не потрібно. При відсутності менструацій після 16 років призначити додаткове обстеження з наступним лікуванням.
D. Встановити діагноз первинна маткова аменорея. Призначити лікування.

Задача №5. До лікаря звернулась пацієнтка 34 років зі скаргами на відсутність менструацій протягом 9 місяців. При обстеженні встановлено діагноз: Синдром Ашермана (внутрішньоматкові синехії). Яка лікувальна тактика?
А. Гістерорезектоскопія з наступною циклічною гормональною терапією протягом 3 міс. Протизапальна, антибактеріальна терапія.
В. Призначення комбінованих оральних контрацептивів на 3-6 місяців.
С. Лікувально-діагностична лапароскопія.
D. Сальпінгографія.

Тема 4. Нейроендокринні синдроми
Завдання для самостійного опрацювання теми:
Завдання 1
Задача № 1
Хвора 25 років скаржиться на порушення менструального циклу у вигляді аменореї, яка виникла після пологів 2 роки по тому. З'явилося виражене оволосіння по чоловічому типу, ожиріння та продовжується незначне виділення молока з молочних залоз. Який попередній діагноз? Яка ймовірна причина даної патології?
Задача №2
Хвора 18 років звернулася зі скаргами на відсутність менструації (аменорея) та виділення молока з молочних залоз, оволосіння по чоловічому типу та ожиріння. З анамнезу відомо, що менструації встановились в 14 років були регулярними по 3-4/28 днів, помірними. Наявність вагітностей заперечує. Який попередній діагноз?
Задача № З
Хвора 48 років скаржиться на «приливи», відчуття жару, головний біль серцебиття, запамороченність та непритомність. Головний біль постійний більше в потиличній ділянці. З'явилася артеріальна гіпертензія. Турбують швидка втомлюваність, дратівливість, погіршення пам'яті. Місяць тому проведено операцію екстирпації матки з додатками з приводу гнійного метроендометріту та піосальпінксу на грунті ВМК. Який попередній діагноз?
Задача № 4
Хвора 27 років відмічає скарги на дратівливість, плаксивість, депресію, неадекватну реакцію та агресивність, головний біль, нудоту, блювоту, артеріальну гіпертензію, напади серцебиття, набряки молочних залоз, свербіння шкіри. Виразність скарг зростає з наближенням менструації, після настання якої вказані скарги зникають. Який ймовірний діагноз?
Задача № 5
Хворій 48 років, звернулася до лікаря зі скаргами на «приливи» жару до голови, пітливість, серцебиття, головний біль, запаморочення, затерпання в кінцівках, артеріальну гіпертензію, дратівливість, безсоння, немотивовані страхи. Менструації стали рідкими, мізерними. Який попередній діагноз?
Задача № 6
До лікаря звернулася хвора 16 років, зі скаргами на оволосіння по чоловічому типу, гіпертрофію клітора. Менструації з'явилися в 12 років, рідкі, 1-2 рази на рік. При огляді звертає на себе увагу недорозвиненість молочних залоз, невеликий ріст хворої, грубий голос, непропорційність будови тіла, гіпертрофовані м'язи тіла. Назвіть дану патологію?
Завдання 2
1. До жіночої консультації звернулася жінка 22 років зі скаргами на відсутність менструації, зниження працездатності, головний біль, запаморочення, зниження маси тіла. Менструальна функція встановилася у 14 років, регулярні, по 4-5 днів, через 28-30 днів. Рік тому - термінові пологи, що ускладнилися масивною крововтратою. Лактації після пологів не було. При вагінальному огляді патології не виявлено. Який ймовірний діагноз?
A. Синдром Шихана
B. Синдром Штейна-Левенталя
C. Синдром Кіара-Фроммеля
D. Гіпотиреоз
E. Фізіологічна аменорея
2. У пацієнтки 26 років відсутність менструації на протязі 5 місяців. Менархе в 16 років, менструальна функція встановилася через 1,5 роки. Менструації по 4-5 днів, через 35-40 днів, болючі, помірні. Ріст жінки 165 см, вага 92 кг, гірсутизм. Вагітностей не було. При вагінальному обстеженні матка звичайних розмірів, яєчники збільшені, рухливі, безболісні, щільної консистенції. Вкажіть ймовірну патологію?
A. Хронічний двобічний аднексит
B. Вагітність
C. Синдром Шихана
D. Полікістоз яєчників
E. Пухлини яєчників
3. Хвора 48 років скаржиться на порушення менструального циклу на протязі 5 місяців, що проявляється гіперполіменореєю. Відмічає «приливи», безсонню, головний біль, лабільність нервової системи. Шкірні покриви звичайного кольору. АТ 150/95 мм.рт.ст, пульс 97 уд/хв.. При вагінальному дослідженні патології не виявлено. Який ймовірний діагноз?
A. Лейоміома матки
B. Синдром Штейна-Левенталя
C. Синдром полікістозних яєчників
D. Гіпотиреоз
E. Клімактеричний синдром
4. Хвора 50 років скаржиться на відчуття жару, головні болі, серцебиття, лабільність АТ, порушення сну, підвищену пітливість вночі, ниючі болі в ділянці серця, плаксивість. Жінка 4 доби тому прооперована з приводу лейоміоми матки в об’ємі екстирпації матки з додатками. Вкажіть ймовірну патологію?
A. Гіпертонічна хвороба
B. Клімактеричний синдром
C. Посткастраційний синдром
D. Синдром Шихана
E. Гіпоталамічний синдром
5. На третю добу після екстирпації матки з додатками у пацієнтки 46 років з’явилося підчуття жару, головний біль, ниючі болі в ділянці серця, плаксивість. Об’єктивно: шкірні покриви та слизові оболонки звичайного кольору. АТ 145/90 мм.рт.ст., Т 36,7С. Серце, легені в нормі. Живіт м’який, дещо чутливий при пальпації в ділянці післяопераційної рани. Симптомів подразнення очеревини немає. Симптом Пастернацького негативний. Випорожнення фізіологічні. Діурез достатній. Виділення з піхви слизові. Які препарати потрібно доповнити до лікування хворої?
A. Цефтріаксон
B. Дуфастон
C. Ін фузійну терапію
D. Естрамон
E. Знеболюючу терапію

Тема 5. Ендометріоз

Завдання 1
Задача №1. Хвора 49 років скаржиться на рясні, не регулярні та болючі менструації. При гінекологічному дослідженні встановлено: шийка матки деформована з полями дисплазії; тіло матки збільшене як до 10 тижнів вагітності, шароподібної форми, обмежено-рухоме. В області лівих додатків палькується щільне, малорухоме округлої форми утворення близько 7 см в діаметрі. Праві додатки не визначаються. Складіть план обстеження та лікування.

Задача №2 Хвора 30 років звернулась до лікаря жіночої консультації зі скаргами на рясні, довготривалі, болісні менструації. Довготривалі темно-кровянисті виділення із статевих шляхів до – та після місячних, безпліддя.
Які методи дослідження потрібно провести для встановлення діагноза?

Задача №3 Хвора 25 років звернулась до лікаря жіночої консультації зі скаргами на рясні, довготривалі, болісні менструації, які порушують працездатність, дискомфорт в нижніх відділеннях живота протягом більшої половини менструального циклу, користується анальгетиками, помірну диспареунію. Довготривалі темно-кровянисті виділення із статевих шляхів до – та після місячних, безпліддя. Дайте оцінку больового синдрому.

Задача№4 Хвора 33 років скаржиться на болісні менструації, дискомфорт в нижніх відділах живота перед менструацією, диспареунію, безпліддя. Лікар запідозрив ендометриоз. На який день менструального циклу потрібно провести гістеросальпінгографію і визначення рівня СА-125 для підтвердження діагнозу?

Задача№ 5 Хворій 27 років з приводу болісних менструацій та безпліддя було проведене УЗД органів малого тазу. При цьому було відзначено збільшення передньо-заднього розміру матки, округлість її форми, ехо « +» включення в біометрії.
Встановіть попередній діагноз. Які додаткові дослідженн потрібно провести для встановлення клінічного діагноза?

Задача№6 Жінка 42 років скаржиться на виражену диспареунію, дисхезію, дисменорею, безпліддя, емоційну лабільність, безсоння. Який патологічний процес можна запідозрити? Які додаткові методи діагностики потрібно використати для встановлення діагнозу?

Завдання 2

Тестова задача №1. Хвора 32 років звернулася до лікаря жіночої консультації з приводу безпліддя на протязі 10 років подружнього життя, болісних, довготривалих місячних. При вагінальному дослідженні було виявлено збільшення передньо-заднього розміру матки, шароподібну її форму, обмежену рухомість. Додатки не виявляються. Про яку форму ендометріозу може свідчити ця клінічна картина?
А) ендометріоз цервікального каналу;
Б)ендометріоз яєчників і очеревини малого тазу;
В)внутрішній ендометріоз;
Г) Нічого із вказаного;
Д) Все вище вказане.

Тестова задача №2.До лікаря жіночої консультації звернулась хвора 25 років із скаргами на дисменорею, диспареунію, безпліддя на протязі 3 років, темні мажучі виділення із статевих шляхів до та після менструації, слабкість, швидку втомлюваність. Про яку патологію може йти мова?
А. Генітальний ендометріоз.
Б. Ендометрит.
В. Спайковий процес малого тазу.
Г. Двосторонній аднексит.
Д. Безпліддя неясного ґенезу.

Тестова задача№3.Хворій 34 років з приводу дисменореї, безпліддя, болісних менструацій проведено гістероскопію. Виявлено темно-червоні крапкові отвори на фоні блідорожевого відтінку слизової оболонки порожнини матки. Про яке захворювання може свідчити вище вказана гістероскопічна картина?
А. Аденоміоз.
Б. Аденоматоз.
В. Ендометрит.
Г. Поліпоз ендометрію.
Д. Підслизова лейоміома матки.

Тестова задача №4. Лікар жіночої консультації при огляді хворої з приводу безпліддя виявив збільшення розмірів матки, зменшення її рухомості. Хворій було запропоновано УЗД малого тазу напередодні менструації. При цьому було виявлено збільшення передньо-заднього розміру матки, округлість її форми, появу в міометрії аномальних кістозних порожнин діаметром 3-5 мм. Про яке захворювання може свідчити ця картина?
А. Дифузна форма аденоміозу.
Б. Вузлувата форма ендометріозу.
В. Аденоматоз.
Г. Поліп ендометрія.
Д. Все вище вказане.

Тестова задача №5.Хворій з приводу дисфункійної маткової кровотечі, безпліддя було виконано гістероскопію. Виявлено збільшення та деформація порожнини матки внаслідок вибухання її стінок, на яких локалізуються патологічні утворення з жовтим та блідо-жовтим відтінком без чітких меж, іноді з наявністю поверхневих синюватого кольору «зіниць». Для якого патологічного процесу характерна така гістероскопічна картина?
А. Вузлувата форма ендометріозу.
Б. Дифузна форма аденоміозу.
В. Аденоматоз.
Г. Поліп ендометрія.
Д. Все вище вказане.

Тема 6: Неплідний шлюб
Категория: Мои файлы | Добавил: opteuropa | Теги: МЕТОДИ ОБСТЕЖЕННЯ ГІНЕКОЛОГІЧНИХ ХВ, Завдання 1, скачать безплатно
Просмотров: 4807 | Загрузок: 59 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Украина онлайн

Рейтинг@Mail.ru

подать объявление бесплатно