Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS
Пятница, 10.01.2025


Главная » Файлы » Мои файлы

МАТЕРІАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН ТРУДОВОГО ДОГОВОРУ
[ Скачать с сервера (80.0 Kb) ] 31.07.2017, 11:28
Практичне заняття 10
МАТЕРІАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН ТРУДОВОГО ДОГОВОРУ

1. Поняття та види матеріальної відповідальності
2. Відмежування матеріальної відповідальності в трудовому праві від майнової відповідальності в цивільному праві
3. Підстави та умови матеріальної відповідальності
4. Види матеріальної відповідальності працівників
5. Колективна (бригадна) матеріальна відповідальність
6. Визначення розміру шкоди, заподіяної працівником, порядок її покриття.
7. Матеріальна відповідальність роботодавця за шкоду, заподіяну працівникові
8. Особливості відшкодування роботодавцем моральної шкоди

Задача 1
Актом розслідування групового нещасного випадку за формою Н-5 встановлено, що внаслідок самовільного розвалу штабелів металу, працівника ДП „Одеський морський торгівельний порт” Бурдейного прижало до штабеля листового металу з протилежної сторони рельсу. Відповідно до вищевказаного Акту, звільнення відбулось приблизно через 1 годину 40 хвилин після нещасного випадку. В результаті отриманих травм потерпілому нанесені тяжкі тілесні ушкодження у вигляді відчленування обох нижніх кінцівок, що згідно з висновком МСЕК віднесено до першої групи інвалідності пожиттєво, оскільки призвело до 100% втрати працездатності з необхідністю постійного стороннього догляду. Потерпілий вважає, що таких тяжких наслідків можна було б уникнути, якби він був звільнений з-під завал листів штабелю металу швидше. А внаслідок бажання зберегти неушкодженим майно, допомогу вчасно надано не було. Бурдейний звернувся до суду з позовом про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої внаслідок каліцтва. Сформулюйте правові питання та дайте правову оцінку ситуації.

Задача 2
За контрактом, що був укладений при прийнятті на роботу вчительки географії Захарченко, передбачалась повна матеріальна відповідальність за цінності (глобуси, карти, атласи), що знаходились в кабінеті географії. Виявивши нестачу цінностей, постало питання, в якому розмірі повинна нести відповідальність Захарченко. Директор школи видав розпорядження про притягнення Захарченко до повної матеріальної відповідальності. Сформулюйте правові питання та дайте правову оцінку ситуації.

Задача 3
П’ятниченко працював продавцем безалкогольних напоїв на пляжі, в спеціально обладнаному павільйоні. Ніякого допоміжного приміщення при павільйоні обладнано не було. Павільйон був металевий, і вода в пляшках нагрівалась до такого стану, що пляшки розкорковувались і навіть тріскались. Протягом літа нестача води була виявлена на суму 960 грн., позов про стягнення яких і було пред’явлено до продавця. Останній проти позову заперечував за мотивом, що нестача води сталась через відсутність умов для зберігання напоїв, тому просив у позові до нього відмовити. Сформулюйте правові питання та дайте правову оцінку ситуації.

Задача 4
У вагоні пасажирського поїзда виникла пожежа. Вогнегасник виявився несправним. Провідниця Денисова використала для ліквідації пожежі ковдри.Вогнище було знешкоджене, але при цьому повністю пошкодились 5 ковдр. Сформулюйте правові питання та дайте правову оцінку ситуації.

ПІДСТАВИ ТА УМОВИ МАТЕРІАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ

Кодекс законів про працю
Стаття 130. Загальні підстави і умови матеріальної відповідальності працівників
Працівники несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації внаслідок порушення покладених на них трудових обов'язків.
При покладенні матеріальної відповідальності права і законні інтереси працівників гарантуються шляхом встановлення відповідальності тільки за пряму дійсну шкоду, лише в межах і порядку, передбачених законодавством, і за умови, коли така шкода заподіяна підприємству, установі, організації винними протиправними діями (бездіяльністю) працівника.
За наявності зазначених підстав і умов матеріальна відповідальність може бути покладена незалежно від притягнення працівника до дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності.

Проект ТК 2902
Стаття 403. Підстава та умови матеріальної відповідальності працівників
1. Матеріальна відповідальність полягає в обов’язку відшкодування прямої дійсної майнової шкоди, заподіяної працівником роботодавцеві внаслідок порушення трудових обов’язків.
2. До прямої дійсної майнової шкоди не включаються доходи, які роботодавець міг би реально одержати за звичайних обставин, якби його право не було порушено.
3. Пряма дійсна майнова шкода вважається заподіяною діями (бездіяльністю) працівника, якщо за відсутності цих дій (бездіяльності) цієї шкоди не було б заподіяно.
4. Матеріальна відповідальність працівника настає лише за наявності вини. Наявність вини працівника визначається відповідно до частини другої статті 399 цього Кодексу. Працівник не може нести матеріальну відповідальність за спричинену пряму дійсну майнову шкоду внаслідок дій, що належать до категорії нормального виробничо-господарського ризику, а також внаслідок невиконання роботодавцем обов’язку щодо забезпечення необхідних умов для збереження його майна чи майнових прав працівника.
5. Притягнення працівника до матеріальної відповідальності не залежить від притягнення його до дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності.
6. Розірвання трудового договору після заподіяння прямої дійсної майнової шкоди не тягне за собою звільнення працівника від матеріальної відповідальності, якщо інше не встановлено законом або сторонами трудового договору при його розірванні.

Умови матеріальної відповідальності:
1) пряма дійсна шкода
Про судову практику в справах про відшкодування шкоди, заподіяної підприємствам, установам, організаціям їх працівниками: Постанова Пленуму ВСУ № 14 від 29.2.92
4. Під прямою дійсною шкодою, зокрема, слід розуміти втрату,
погіршення або зниження цінності майна, необхідність для
підприємства, установи, організації провести затрати на
відновлення, придбання майна чи інших цінностей або провести
зайві, тобто викликані внаслідок порушення працівником трудових
обов'язків, грошові виплати. Згідно зі ст.130 КЗпП не
одержані або списані в доход держави прибутки з підстав,
пов'язаних з неналежним виконанням працівником трудових обов'язків
(так само як і інші неодержані прибутки) не можуть включатися до
шкоди, яка підлягає відшкодуванню.

З теорії:
Пряма шкода – це шкода, яка безпосередньо витікає з протиправних дій працівника. Непряма (опосередкована) шкода не відшкодовується.
Дійсна шкода – це будь-яке зменшення, погіршення чи зниження цінності, втрата майна, яке перебуває на балансі конкретного підприємства (в тому числі і грошових коштів), а також необхідність для роботодавця провести затрати на відновлення, придбання майна чи інших цінностей або провести зайві грошові виплати.

Закон України Про зовнішньоекономічну діяльність від 16 квітня 1991 року ст.. 1. Упущена вигода - доход або прибуток, який міг би одержати суб'єкт зовнішньоекономічної діяльності в разі здійснення зовнішньоекономічної операції і який він не одержав внаслідок дії обставин, що не залежать від нього, якщо розмір його передбачуваного доходу або прибутку можна обґрунтувати

2) протиправність дії або бездіяльність однієї зі сторін трудового договору (невиконання або неналежне виконання трудових обов'язків)

Про судову практику в справах про відшкодування шкоди, заподіяної підприємствам, установам, організаціям їх працівниками: Постанова Пленуму ВСУ № 14 від 29.2.92
3. Виходячи з вимог ст.15 ЦПК суд у кожному випадку
зобов'язаний вживати передбачених законом заходів до всебічного,
повного й об'єктивного з'ясування обставин, від яких згідно зі
статтями 130, 135-3, 137 КЗпП залежить вирішення
питання про покладення матеріальної відповідальності та про
розмір шкоди, що підлягає відшкодуванню. Зокрема, з'ясовувати:
якими неправомірними
діями її заподіяно і чи входили до функцій працівника обов'язки,
неналежне виконання яких призвело до шкоди;
Якщо шкоду заподіяно кількома працівниками, в рішенні
суду має бути зазначено, які конкретно порушення трудових
обов'язків допустив кожен працівник, ступінь його вини та
пропорційна їй частка загальної шкоди, за яку до нього може бути
застосовано відповідний вид і межі матеріальної відповідальності.

з теорії:
завдання майнової шкоди не є протиправним, а тому не тягне за собою матеріальної відповідальності працівника, якщо ця шкода:
а) завдана працівником, який виконав розпорядження чи вказівки роботодавця або уповноваженого ним керівника процесу праці, за умови, що у працівника не було підстав сумніватись в їх правомірності (якщо працівник знав або повинен був знати про протиправність розпорядження чи вказівки, завдана ним шкода буде протиправною наряду з керівником, який дав цю вказівку чи розпорядження);
приклад
Працівник птахофабрики за наказом керівника знищує птицю, заражену вірусом пташиного грипу.

Наказ (або розпорядження) є законним, якщо його віддала відповідна особа в належному порядку та в межах своїх повноважень, і якщо він за змістом не суперечить чинному законодавству і не пов'язаний з порушенням конституційних прав і свобод людини і громадянина.
Не несе відповідальності особа, яка відмовилася виконувати явно протиправний наказ або розпорядження.
б) належить до категорії нормального виробничо-господарського ризику (ч. 4 ст. 130 КЗпП України). Тим самим захищає працівника, який проявив ініціативність і діловитість і ризик його був нормальним, але з незалежних від нього причин він привів до майнової шкоди.
Ризик – це поняття, що характеризує діяльність працівника. Ризик як ознака діяльності працівника може свідчити про порушення ним правил виконання робіт, порушення ним трудових обов’язків, а може бути властивим правомірній поведінці працівника
Умови виправданості (нормальності) виробничо-господарського ризику:
а) ціль не може бути досягнута іншими не ризикованими засобами;
б) ризик відповідає значенню тієї цілі на досягнення якої він направлений;
в) можливість шкідливих наслідків під час ризику є ймовірною.

приклад
Керівника сільськогосподарського підприємства неможливо притягнути до матеріальної відповідальності за пряму дійсну шкоду, заподіяну вимерзанням озимої пшениці: її сіяли у цих краях споконвіків. І посіяли її у строки, рекомендовані наукою. І збіг важких погодних умов призвело до знищення посівів, до даремним витрат, до прямої дійсної шкоди.

г) об'єктом ризику можуть бути тільки матеріальні фактори, а не життя та здоров'я людини;
д) право на ризик мають лише особи, які володіють належною професійною підготовкою та досвідом.

в) завдана працівником, який перебував у стані крайньої необхідності (ч. 4 ст. 130 КЗпП України).
Законодавство про працю не дає визначення крайньої необхідності. Тому до притягнення працівника до матеріальної відповідальності слід застосувати визначення крайньої необхідності, передбачене в статті 39 Кримінального кодексу України. Тобто, це діяння, вчинене для усунення небезпеки, що безпосередньо загрожує особі чи охоронюваним законом правам цієї людини або інших осіб, а також суспільним інтересам чи інтересам держави, якщо цю небезпеку в даній обстановці не можна було усунути іншими способами і якщо при цьому не були допущені перевищення меж крайньої необхідності. Перевищення меж крайньої необхідності - це умисне заподіяння шкоди правоохоронним інтересам, якщо даний шкода є більш значущим, ніж усунений збиток.

приклад
Неможливо притягнути до матеріальної відповідальності водія, який, щоб уникнути наїзду на пішохода, перебігала дорогу в невстановленому місці, вивернувши кермо автомобіля, направив його в кювет, при цьому пошкодив і сам автомобіль, і вантаж, що перевозиться. Оскільки життя людини - найвища цінність, збиток, заподіяний роботодавцю за таких обставин, - значно менший, ніж усунений.
Майстер з метою відвернення каліцтва іншому працівникові пошкоджує механізм;

3) причинний зв'язок між протиправним порушенням стороною трудового договору свого обов'язку і заподіяною шкодою;

4) вина працівника/роботодавця

ВИДИ МАТЕРІАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ПРАЦІВНИКІВ

Обмежена матеріальна відповідальність

Кодекс законів про працю
Стаття 132. Матеріальна відповідальність у межах середнього місячного заробітку
За шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації при виконанні трудових обов'язків, працівники, з вини яких заподіяно шкоду, несуть матеріальну відповідальність у розмірі прямої дійсної шкоди, але не більше свого середнього місячного заробітку
Матеріальна відповідальність понад середній місячний заробіток допускається лише у випадках, зазначених у законодавстві

Стаття 133. Випадки обмеженої матеріальної відповідальності працівників
У відповідності з законодавством обмежену матеріальну відповідальність несуть:
1) працівники - за зіпсуття або знищення через недбалість матеріалів, напівфабрикатів, виробів (продукції), в тому числі при їх виготовленні, - у розмірі заподіяної з їх вини шкоди, але не більше свого середнього місячного заробітку. В такому ж розмірі працівники несуть матеріальну відповідальність за зіпсуття або знищення через недбалість інструментів, вимірювальних приладів, спеціального одягу та інших предметів, виданих підприємством, установою, організацією працівникові в користування;
2) керівники підприємств, установ, організацій та їх заступники, а також керівники структурних підрозділів на підприємствах, в установах, організаціях та їх заступники - у розмірі заподіяної з їх вини шкоди, але не більше свого середнього місячного заробітку, якщо шкоду підприємству, установі, організації заподіяно зайвими грошовими виплатами, неправильною постановкою обліку і зберігання матеріальних, грошових чи культурних цінностей, невжиттям необхідних заходів до запобігання простоям, випускові недоброякісної продукції, розкраданню, знищенню і зіпсуттю матеріальних, грошових чи культурних цінностей.

Про судову практику в справах про відшкодування шкоди, заподіяної підприємствам, установам, організаціям їх працівниками: Постанова Пленуму ВСУ № 14 від 29.2.92
4. При матеріальній відповідальності в межах середнього
місячного заробітку він визначається відповідно до затвердженого
постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 р. N 100
( 100-95-п ) Порядку обчислення середньої заробітної плати (зі
змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від
16 травня 1995 р. N 348, а саме виходячи з виплат за
останні два календарні місяці роботи, що передують вирішенню судом
справи про відшкодування шкоди, або за фактично відпрацьований
час, якщо працівник пропрацював менше двох місяців, а в разі коли
працівник останні місяці перед вирішенням справи не працював або
справа вирішується після його звільнення - виходячи з виплат за
попередні два місяці роботи на даному підприємстві (в установі,
організації).

5. Вирішуючи спори про відшкодування шкоди, заподіяної
зіпсуттям або знищенням через недбалість матеріалів,
напівфабрикатів, виробів (продукції), суди повинні мати на увазі,
що на підставі п.1 ст.133 КЗпП несуть матеріальну
відповідальність в межах середнього місячного заробітку
працівники, які допустили зіпсуття або знищення цих цінностей у
ході трудового процесу. На інших працівників з числа службових
осіб (наприклад, майстра, технолога), якщо шкода від зіпсуття або
знищення через недбалість зазначених цінностей заподіяна внаслідок
їх неправильних службових дій (бездіяльності), матеріальна
відповідальність покладається у відповідності зі ст.132 КЗпП
також в межах середнього місячного заробітку.
Відповідальність у тому ж розмірі за зіпсуття або знищення через
недбалість інструментів, вимірювальних приладів, спеціального
одягу та інших предметів покладається на працівника, якщо названі
цінності були видані йому в користування у зв'язку з виконанням
трудових обов'язків.
Притягнення до кримінальної відповідальності за випуск на
товарний ринок або за іншу реалізацію споживачам недоброякісної
продукції осіб, зазначених у ст.147 КК, не звільняє
від матеріальної відповідальності в установлених законом межах
працівників, у тому числі посадових осіб, винних у виготовленні
такої продукції.

6. Роз'яснити судам, що на підставі п.2 ст.133 КЗпП
за шкоду, заподіяну зайвими грошовими виплатами,
неправильною постановкою обліку і зберігання матеріальних чи
грошових цінностей, невжиттям необхідних заходів до запобігання
простоям, випускові недоброякісної продукції, розкраданню,
знищенню і зіпсуттю матеріальних чи грошових цінностей,
матеріальну відповідальність в межах прямої дійсної шкоди, але не
більше середнього місячного заробітку, несуть винні в цьому
директори, начальники і інші керівники підприємств, установ,
організацій та їх заступники; керівники та їх заступники будь-яких
структурних підрозділів, передбачених статутом підприємства,
установи, організації чи іншим відповідним положенням.
До зайвих грошових виплат відносяться, зокрема, суми
стягнення штрафів, заробітної плати, виплачені звільненому
працівникові у зв'язку з затримкою з вини службової особи видачі
трудової книжки, розрахунку, неправильним формулюванням причин
звільнення, тощо. При виявленні безпосередніх заподіювачів шкоди,
викликаної виплатою зайвих сум, знищенням чи зіпсуттям
матеріальних цінностей, вони зобов'язані відшкодувати шкоду в
межах, встановлених законодавством. Зазначені вище службові особи
в цих випадках несуть матеріальну відповідальність в межах свого
середньомісячного заробітку за ту частину шкоди, що не
відшкодована безпосередніми заподіювачами її. При цьому загальна
сума, що підлягає стягненню, не повинна перевищувати заподіяну
шкоду. На них самих покладається матеріальна відповідальність у
зазначених межах, якщо з їх вини не було своєчасно вжито заходів
до стягнення шкоди з безпосередніх заподіювачів її й таку
можливість підприємство втратило.

Повна матеріальна відповідальність

Кодекс законів про працю
Стаття 134. Випадки повної матеріальної відповідальності
Відповідно до законодавства працівники несуть матеріальну відповідальність у повному розмірі шкоди, заподіяної з їх вини підприємству, установі, організації, у випадках, коли:
1) між працівником і підприємством, установою, організацією відповідно до статті 135-1 цього Кодексу укладено письмовий договір про взяття на себе працівником повної матеріальної відповідальності за незабезпечення цілості майна та інших цінностей, переданих йому для зберігання або для інших цілей;
Стаття 135-1. Письмові договори про повну матеріальну відповідальність
Письмові договори про повну матеріальну відповідальність може бути укладено підприємством, установою, організацією з працівниками (що досягли вісімнадцятирічного віку), які займають посади або виконують роботи, безпосередньо зв'язані із зберіганням, обробкою, продажем (відпуском), перевезенням або застосуванням у процесі виробництва переданих їм цінностей. Перелік таких посад і робіт, а також типовий договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 28 грудня 1977 р. №447/24 «Про затвердження переліку посад і робіт, що заміщуються або що виконуються працівниками, з якими підприємством, установою, організацією можуть укладатися письмові договори про повну матеріальну відповідальність за забезпечення збереження цінностей, переданих їм для зберігання, обробки, продажу (відпуску), перевезення або застосування в процесі виробництва, а також типового договору про повну індивідуальну матеріальну відповідальність»

2) майно та інші цінності були одержані працівником під звіт за разовою довіреністю або за іншими разовими документами;
3) шкоди завдано діями працівника, які мають ознаки діянь, переслідуваних у кримінальному порядку;
4) шкоди завдано працівником, який був у нетверезому стані;
5) шкоди завдано недостачею, умисним знищенням або умисним зіпсуттям матеріалів, напівфабрикатів, виробів (продукції), в тому числі при їх виготовленні, а також інструментів, вимірювальних приладів, спеціального одягу та інших предметів, виданих підприємством, установою, організацією працівникові в користування;
6) відповідно до законодавства на працівника покладено повну матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації при виконанні трудових обов'язків;
7) шкоди завдано не при виконанні трудових обов'язків;
8) службова особа, винна в незаконному звільненні або переведенні працівника на іншу роботу;
9) керівник підприємства, установи, організації всіх форм власності, винний у несвоєчасній виплаті заробітної плати понад один місяць, що призвело до виплати компенсацій за порушення строків її виплати, і за умови, що Державний бюджет України та місцеві бюджети, юридичні особи державної форми власності не мають заборгованості перед цим підприємством.

Про судову практику в справах про відшкодування шкоди, заподіяної підприємствам, установам, організаціям їх працівниками: Постанова Пленуму ВСУ № 14 від 29.2.92
8. Розглядаючи справи про матеріальну відповідальність на
підставі письмового договору, укладеного працівником з
підприємством, установою, організацією, про взяття на себе повної
матеріальної відповідальності за незабезпечення цілості майна та
інших цінностей (недостача, зіпсуття), переданих йому для
зберігання або інших цілей (п.1 ст.134 КЗпП), суд зобов'язаний
перевірити, чи належить відповідач до категорії працівників, з
якими згідно з ст.135-1 КЗпП може бути укладено такий договір та
чи був він укладений.
При відсутності цих умов на працівника за заподіяну ним шкоду
може бути покладена лише обмежена матеріальна відповідальність,
якщо згідно з чинним законодавством працівник з інших підстав не
несе матеріальної відповідальності у повному розмірі шкоди.

9. Судам слід мати на увазі, що до позовних заяв про
матеріальну відповідальність у повному розмірі шкоди, заподіяної
діями працівника, які мають ознаки діянь, переслідуваних у
кримінальному порядку (п.3 ст.134 КЗпП), повинні додаватись
докази, які підтверджують, що вчинення працівником таких діянь
встановлено у порядку кримінального судочинства.
Матеріальна відповідальність у повному розмірі шкоди
покладається і в тих випадках, коли шкода заподіяна діями
працівника, що мають ознаки діянь, переслідуваних у кримінальному
порядку, але він був звільнений від кримінальної відповідальності
у зв'язку зі спливом строку давності для притягнення до
кримінальної відповідальності, або з інших підстав, передбачених
законом (пункти 3, 4, 8 статті 6, 7, 7-1, 7-2, 8, 9, 10 КПК
Якщо при розгляді такої справи виникнуть питання, пов'язані з
обгрунтованістю постанови органів розслідування про те, що в діях
працівника є ознаки діянь, переслідуваних у кримінальному
порядку, суд має поставити перед відповідним прокурором питання
про перегляд цієї постанови. Виявивши у діях ознаки злочину, суд
повідомляє про це прокурору або сам порушує кримінальну справу
(ст.235 ЦПК). У цих випадках суд зупиняє провадження
по цивільній справі.
При винесенні виправдального вироку (закритті провадження у
кримінальній справі) за відсутністю складу злочину, суд,
розглядаючи справу в порядку цивільного судочинства, вправі з
інших передбачених законом підстав задовольнити позов у межах
повного розміру заподіяної працівником шкоди.

10. При розгляді справ за позовами про покладення повної
матеріальної відповідальності за п.4 ст.134 КЗпП за
шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації працівником,
який знаходився у нетверезому стані, судам необхідно враховувати,
що нетверезий стан працівника може бути підтверджено як медичним
висновком, так і іншими видами доказів (актами та іншими
документами, поясненням сторін і третіх осіб, показаннями
свідків), які мають бути відповідно оцінені судом.
Маючи на увазі, що заподіяння шкоди працівником, який був у
нетверезому стані, є одним з найгрубіших порушень трудових
обов'язків, зменшення розміру відшкодування за цю шкоду, як
правило, не допускається.

11. Суди повинні мати на увазі, що відповідно до п.5
ст.134 КЗпП працівник несе матеріальну відповідальність у повному
розмірі шкоди, заподіяної недостачею, умисним знищенням або
умисним зіпсуттям матеріалів, напівфабрикатів, виробів
(продукції), в тому числі при їх виготовленні, а також
інструментів, вимірювальних приладів, спеціального одягу та інших
предметів, виданих підприємством, установою, організацією
працівникові в користування.
На підставі згаданого закону матеріальну відповідальність в
повному розмірі несуть також працівники сільськогосподарських
підприємств, які займаються виробництвом сільськогосподарської
продукції, за шкоду, заподіяну недостачею, умисним знищенням,
умисним зіпсуттям цієї продукції.

12. Відповідно до п.6 ст.134 КЗпП матеріальна
відповідальність в повному розмірі покладається на працівника у
випадках, передбачених окремими законодавчими актами.
За чинним законодавством така відповідальність може бути
покладена, зокрема, за шкоду, заподіяну: перевитратою пального на
автомобільному транспорті, розкраданням, знищенням (зіпсуттям),
недостачею або втратою дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння
та валютних цінностей; витратами підприємства, установи,
організації на навчання у вищому навчальному закладі молодого
фахівця в разі його звільнення з ініціативи власника або
уповноваженого ним органу за порушення трудової дисципліни чи за
власним бажанням без поважних причин протягом трьох років з часу
прийняття на роботу за направленням.

13. Застосовуючи матеріальну відповідальність у повному
розмірі шкоди на підставі п.8 ст.134 КЗпП, суди повинні мати на
увазі, що за цим законом покладається обов'язок по відшкодуванню
шкоди, заподіяної підприємству, установі, організації у зв'язку з
оплатою незаконно звільненому чи незаконно переведеному
працівникові часу вимушеного прогулу або часу виконання
нижчеоплачуваної роботи, на винних службових осіб, за наказом або
розпорядженням яких звільнення чи переведення здійснено з
порушенням закону або якими затримано виконання рішення суду про
поновлення на роботі.
Відповідальність в цих випадках настає незалежно від форми
вини.

Підвищена матеріальна відповідальність
Кодекс законів про працю
Стаття 135. Межі матеріальної відповідальності у випадках, коли фактичний розмір шкоди перевищує її номінальний розмір
Межі матеріальної відповідальності працівників за шкоду, завдану підприємству, установі, організації розкраданням, умисним зіпсуттям, недостачею або втратою окремих видів майна та інших цінностей, а також у тих випадках, коли фактичний розмір шкоди перевищує її номінальний розмір, встановлюються законодавством.

З А К О Н У К Р А Ї Н И
Про визначення розміру збитків, завданих підприємству,
установі, організації розкраданням, знищенням (псуванням),
недостачею або втратою дорогоцінних металів, дорогоцінного
каміння та валютних цінностей від 06.06.1995

Стаття 1. Збитки, завдані підприємству, установі, організації
працівниками, які виконують операції, пов'язані із закупівлею,
продажем, обміном, перевезенням, доставкою, пересиланням,
зберіганням, сортуванням, пакуванням, обробкою або використанням у
процесі виробництва дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння,
ювелірних, побутових і промислових виробів та матеріалів,
виготовлених з використанням дорогоцінних металів і дорогоцінного
каміння, відходів та брухту, що містять дорогоцінні метали і
дорогоцінне каміння, а також валютні операції, і які є винними у
розкраданні, знищенні (псуванні), недостачі або наднормативних їх
втратах (крім втрат, що сталися у зв'язку з непередбаченими
порушеннями технологічного процесу), якщо вони допущені внаслідок
недбалості у роботі, порушення спеціальних правил, інструкцій,
визначаються у таких розмірах :
а) дорогоцінних металів - золото, срібло, платина і метали
платинової групи (паладій, іридій, родій, осмій, рутеній) у
будь-якому вигляді та стані (сировина, сплави, напівфабрикати,
промислові продукти, хімічні сполуки, вироби, відходи, брухт тощо)
- у подвійному розмірі вартості цих металів у чистому вигляді за
ринковими цінами, що діють на день виявлення завданих збитків;
б) дорогоцінного каміння (крім огранованого): - у подвійному розмірі їх вартості
за ринковими цінами, що діють на день виявлення завданих збитків;
дорогоцінного каміння органогенного утворення - перли і
бурштин у сировині, необробленому та обробленому вигляді - у
подвійному розмірі їх вартості за ринковими цінами, що діють на
день виявлення завданих збитків;
в) огранованого дорогоцінного каміння, ювелірних та побутових
виробів, виготовлених з використанням дорогоцінних металів і
дорогоцінного каміння, - у потрійному розмірі їх вартості за
ринковими цінами, що діють на день виявлення завданих збитків;
г) алмазних інструментів та алмазних порошків з природних
алмазів - у подвійному розмірі їх вартості за ринковими цінами, що
діють на день виявлення завданих збитків;
д) музейних експонатів, що містять дорогоцінні метали і
дорогоцінне каміння, - за оцінкою, проведеною експертами з
урахуванням історико-художньої цінності експонату і розміру
відшкодування збитків, визначених відповідно до пунктів "а" і "в"
цієї статті;
е) іноземної валюти, а також платіжних документів та інших
цінних паперів в іноземній валюті - у сумі, еквівалентній
потрійній сумі (вартості) зазначених валютних цінностей,
перерахованій у валюту України за обмінним курсом Національного
банку України на день виявлення завданих збитків.

КОЛЕКТИВНА (БРИГАДНА) МАТЕРІАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

Кодекс законів про працю
Стаття 135--2. Колективна (бригадна) матеріальна відповідальність
При спільному виконанні працівниками окремих видів робіт, зв'язаних із зберіганням, обробкою, продажем (відпуском), перевезенням або застосуванням у процесі виробництва переданих їм цінностей, коли неможливо розмежувати матеріальну відповідальність кожного працівника і укласти з ним договір про повну матеріальну відповідальність, може запроваджуватися колективна (бригадна) матеріальна відповідальність.
Колективна (бригадна) матеріальна відповідальність установлюється власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства, установи, організації. Письмовий договір про колективну (бригадну) матеріальну відповідальність укладається між підприємством, установою, організацією і всіма членами колективу (бригади).
Перелік робіт, при виконанні яких може запроваджуватися колективна (бригадна) матеріальна відповідальність, умови її застосування, а також типовий договір про колективну (бригадну) матеріальну відповідальність розробляються за участю профспілкових об'єднань України та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.

Про судову практику в справах про відшкодування шкоди, заподіяної підприємствам, установам, організаціям їх працівниками: Постанова Пленуму ВСУ № 14 від 29.2.92
14. Вирішуючи вимоги, які грунтуються на договорі про
колективну (бригадну) матеріальну відповідальність, суди мають
виходити з того, що остання є повною матеріальною
відповідальністю, яка регулюється ст.135-2 КЗпП й
іншими актами трудового законодавства, що її стосується.
Умови колективної (бригадної) матеріальної відповідальності
визначаються письмовим договором, укладеним між підприємством,
установою, організацією і всіма членами колективу (бригади) на
підставі Типового договору про колективну (бригадну) матеріальну
відповідальність.
У випадках, коли в несхоронності матеріальних цінностей, крім
членів колективу (бригади), з яким укладено договір, винні
службові особи, суд обговорює питання про притягнення їх до
участі у справі як співвідповідачів і визначає частину шкоди, яка
відповідає ступеню вини кожного з них, і розмір шкоди, що
підлягає відшкодуванню з урахуванням виду і меж матеріальної
відповідальності, яка на нього покладається. Решта шкоди
розподіляється між членами колективу (бригади) згідно з Типовим
договором про колективну (бригадну) матеріальну відповідальність.

«Перелік робіт, при виконанні яких може запроваджуватися колективна (бригадна) матеріальна відповідальність», , затверджений наказом Міністерства праці України від 12 травня 1996 р. № 43.

ВИЗНАЧЕННЯ РОЗМІРУ ШКОДИ, ЗАПОДІЯНОЇ ПРАЦІВНИКОМ,
ПОРЯДОК ЇЇ ПОКРИТТЯ

Кодекс законів про працю
Стаття 135--3. Визначення розміру шкоди
Розмір заподіяної підприємству, установі, організації шкоди визначається за фактичними втратами, на підставі даних бухгалтерського обліку, виходячи з балансової вартості (собівартості) матеріальних цінностей за вирахуванням зносу згідно з установленими нормами.
У разі розкрадання, недостачі, умисного знищення або умисного зіпсуття матеріальних цінностей розмір шкоди визначається за цінами, що діють у даній місцевості на день відшкодування шкоди.
На підприємствах громадського харчування (на виробництві та в буфетах) і в комісійній торгівлі розмір шкоди, заподіяної розкраданням або недостачею продукції і товарів, визначається за цінами, встановленими для продажу (реалізації) цієї продукції і товарів.
Законодавством може бути встановлено окремий порядок визначення розміру шкоди, що підлягає покриттю, в тому числі у кратному обчисленні, заподіяної підприємству, установі, організації розкраданням, умисним зіпсуттям, недостачею або втратою окремих видів майна та інших цінностей, а також у тих випадках, коли фактичний розмір шкоди перевищує її номінальний розмір.
Розмір підлягаючої покриттю шкоди, заподіяної з вини кількох працівників, визначається для кожного з них з урахуванням ступеня вини, виду і межі матеріальної відповідальності.

Стаття 136. Порядок покриття шкоди, заподіяної працівником
Покриття шкоди працівниками в розмірі, що не перевищує середнього місячного заробітку, провадиться за розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, керівниками підприємств, установ, організацій та їх заступниками - за розпорядженням вищестоящого в порядку підлеглості органу шляхом відрахування із заробітної плати працівника.
Розпорядження власника або уповноваженого ним органу, або вищестоящого в порядку підлеглості органу має бути зроблено не пізніше двох тижнів з дня виявлення заподіяної працівником шкоди і звернено до виконання не раніше семи днів з дня повідомлення про це працівникові. Якщо працівник не згоден з відрахуванням або його розміром, трудовий спір за його заявою розглядається в порядку, передбаченому законодавством.
У решті випадків покриття шкоди провадиться шляхом подання власником або уповноваженим ним органом позову до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду.
Стягнення з керівників підприємств, установ, організацій та їх заступників матеріальної шкоди в судовому порядку провадиться за позовом вищестоящого в порядку підлеглості органу або за заявою прокурора.

Стаття 137. Обставини, які підлягають врахуванню при визначенні розміру відшкодування
Суд при визначенні розміру шкоди, що підлягає покриттю, крім прямої дійсної шкоди, враховує ступінь вини працівника і ту конкретну обстановку, за якої шкоду було заподіяно. Коли шкода стала наслідком не лише винної поведінки працівника, але й відсутності умов, що забезпечують збереження матеріальних цінностей, розмір покриття повинен бути відповідно зменшений.
Суд може зменшити розмір покриття шкоди, заподіяної працівником, залежно від його майнового стану, за винятком випадків, коли шкода заподіяна злочинними діями працівника, вчиненими з корисливою метою.

Про судову практику в справах про відшкодування шкоди, заподіяної підприємствам, установам, організаціям їх працівниками: Постанова Пленуму ВСУ № 14 від 29.2.92

15. Розмір шкоди, заподіяної підприємству, установі,
організації, суд визначає відповідно до ст.135-3 КЗпП,
Закону України N 217/95-ВР від 6 червня 1995 р. "Про визначення
розміру збитків, завданих підприємству, установі, організації
розкраданням, знищенням (псуванням), недостачею або втратою
дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння та валютних цінностей"
і затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 січня
1996 р. N 116 ( 116-96-п ) Порядку визначення розміру збитків від
розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей
(зі змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від
27 серпня 1996 р. N 1009 ( 1009-96-п ) та від 20 січня 1997 р. N
34.
Визначаючи розмір шкоди, суд має виходити з цін на
матеріальні цінності, що діють у даній місцевості на час вирішення
справи, і застосовувати встановлені нормативно-правовими актами
для даних випадків кратність, коефіцієнти, індекси, податок на
добавлену вартість, акцизний збір тощо.

16. Розмір шкоди, заподіяної з вини кількох працівників,
визначається для кожного з них з урахуванням ступеня вини, виду і
меж матеріальної відповідальності. Солідарна матеріальна
відповідальність застосовується лише за умови, якщо судом
встановлено, що шкода підприємству, установі, організації
заподіяна спільними умисними діями кількох працівників або
працівника та інших осіб. У порядку цивільного судочинства суд
вправі зобов'язати цих осіб відшкодувати шкоду солідарно, якщо при
постановленні обвинувального вироку цивільний позов був залишений
без розгляду або коли вирок в частині цивільного позову скасовано
і справа в цій частині направлена на новий розгляд в порядку
цивільного судочинства.

17. Розглядаючи справи про відшкодування шкоди, заподіяної
приписками і іншими викривленнями даних про виконання робіт, судам
належить мати на увазі, що до матеріальної відповідальності за
таку шкоду мають притягатись як працівники, що вчинили ці дії, так
і службові особи, через винне невжиття якими заходів до їх
запобігання вони вчинені.
У залежності від обставин заподіяння шкоди в цих випадках
матеріальна відповідальність настає в межах середнього місячного
заробітку (ч.1 ст.132, п.2 ст.133 КЗпП або в повному
розмірі заподіяної шкоди (п. 3 ст.134 КЗпП
До прямої дійсної шкоди, заподіяної зазначеними вище діями,
можуть бути віднесені: суми незаконно нарахованої заробітної плати
і премій, зайві виплати у вигляді штрафу, накладеного відповідними
органами, вартість пального і мастил, сировини, напівфабрикатів і
інших матеріальних цінностей, безпідставно списаних у зв'язку з
викривленням даних про обсяг робіт.

18. Роз'яснити судам, що при визначенні розміру матеріальної
шкоди, заподіяної працівниками самовільним використанням в
особистих цілях технічних засобів (автомобілів, тракторів,
автокранів і т.п.), що належать підприємствам, установам,
організаціям, з якими вони перебувають у трудових відносинах, слід
виходити з того, що така шкода, як заподіяна не при виконанні
трудових (службових) обов'язків, підлягає відшкодуванню із
застосуванням норм цивільного законодавства (статті 203, 453 ЦК
( 1540-06 ). У цих випадках шкода відшкодовується у повному
обсязі, включаючи і не одержані підприємством, установою,
організацією прибутки від використання зазначених технічних
засобів.

19. Судам слід мати на увазі, що зменшення розміру шкоди, що
підлягає покриттю працівником, допустиме лише у виключних випадках
при наявності зазначених у ст.137 КЗпП умов, які мають
бути підтверджені ретельно перевіреними в судовому засіданні
доказами, з обов'язковим викладенням у рішенні мотивів зниження
суми, яка стягується.
До конкретної обстановки, за якої було заподіяно шкоду, слід
відносити обставини, що перешкоджали працівникові виконувати
належним чином покладені на нього обов'язки, зокрема, відсутність
нормальних умов зберігання матеріальних цінностей, неналежна
організація праці. Разом з тим необхідно враховувати, чи приймав
працівник залежні від нього заходи до запобігання шкоди.
Передбачена ст.137 КЗпП можливість зменшення розміру шкоди,
що підлягає покриттю, з урахуванням ступеня вини, конкретних
обставин і майнового стану працівника, стосується всіх видів
Категория: Мои файлы | Добавил: opteuropa | Теги: Практичне заняття 10, МАТЕРІАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН, скачать безплатно
Просмотров: 505 | Загрузок: 10 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Украина онлайн

Рейтинг@Mail.ru

подать объявление бесплатно