Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS
Понедельник, 25.11.2024


Главная » Файлы » Мои файлы

Дезактивація харчових продуктів. Основи радіозахисного харчування
[ Скачать с сервера (32.0 Kb) ] 25.05.2017, 10:56
1. Вступ
2. Дезактивація харчових продуктів
3. Основи радіозахисного харчування
3.1. Продукти в радіозахисному харчуванні
3.2. Обробка продуктів в радіозахисному харчуванні

1. Вступ

Радіоактивне зараження — це забруднення території продуктами ядерної реакції. Радіоактивне зараження місцевості та розташованих на ній об’єктів відбувається:
1) Під час ядерного вибуху в результаті випадання радіоактивних речовин із хмари ядерного вибуху і наведеної радіації, зумовленої освітою радіоактивних ізотоп і у навколишньому середовищі під впливом миттєвого нейтронного і гамма-випромінювань ядерного вибуху; вражає людей і тварин, головним чином, в результаті зовнішнього гамма –і (в меншому ступені) бета-опромінення, а також в результаті внутрішнього опромінення (в основному альфа-активними нуклідами) при попаданні радіоізотопів в організм з повітрям, водою та їжею.
2) Під час техногенних аварій (витік з ядерних реакторів, витік при перевезенні та зберіганні радіоактивних відходів, випадкових витоків промислових і медичних радіоактивних матеріалів) в результаті розсіювання радіоактивних речовин; характер зараження місцевості залежить від типу аварії.
Питання захисту людини від негативного впливу іонізуючого випромінювання постали майже одночасно з відкриттям рентгенівського випромінювання і радіоактивного розпаду.
Актуальним для жителів багатьох районів України є питання про виживання в умовах підвищеної радіації. Оскільки зараз основну загрозу становлять радіонукліди, що потрапляють в організм людини з продуктами харчування, то важливими темами для вивчення є дезактивація продуктів харчування та радіозахисне харчування.

2. Дезактивація харчових продуктів

Дезактивації підлягають техніка, майно, одяг, місцевість, продукти харчування, вода, які забрудненні радіоактивними речовинами. Суть дезактивації полягає у відриванні радіоактивних частин від поверхні та знищення їх з оброблених об’єктів.
Продукти харчування, що підверглися радіоактивному зараженню, піддаються дезактивації, а ті, що зберігаються в герметичній тарі, можуть бути використані після ретельного обмивання посуду теплою водою. Заражена ж готова їжа і хліб знищуються.
Найбільш інтенсивне природне зниження радіоактивності відбувається протягом перших 15-20 днів після виникнення радіоактивного забруднення, коли в суміші продуктів ділення переважають коротко живучі радіоізотопи.
Якщо природна дезактивація неефективна використовують штучні засоби, які при необхідності можуть використовуватися декілька разів.
В залежності від способу упаковки, властивостей продукції, характеру і ступеню зараження застосовуються наступні способи дезактивації:
• виведення з поверхні тари або товару радіоактивного пилу за допомогою води (миючих засобів), мокрої тканини, пилососу;
• обмивання водою незатарених товарів;
• перенесення продукції із зараженої тари в чисту;
• видалення зовнішнього шару зараженої продукції;
• зняття оболонки (з ковбасних виробів, сира, масла та ін.) після попереднього обмивання водою.
Дезактивація продукції, що зберігається в тарі вищої та першої категорії зводиться до дезактивації наріжної поверхні тари. Дезактивація продовольства, яке знаходиться в мішках з поліетиленовими вкладишами дезактивують шляхом зняття зовнішнього мішка і видалення радіоактивного пилу з внутрішнього за допомогою пилососу, м’якої щітки або обтирання змоченою у воді ганчіркою, після чого продукт переноситься в чистий склад.
Цукор, крохмаль, мука та інші сипучі продукти, що знаходяться в мішках дезактивують наступним способом: мішки обробляють пилососом, потім зволожують поверхню мішка і витирають ганчіркою. Знімають верхній прошарок (2-5 см) і вставляють металевий циліндр без дна і кришки, а потім виймають продукт.
Продукцію у паперових крафт-мішках дезактивують наступним способом: знімають шар за шаром паперові мішки. Аналогічно дезактивують продукцію, упаковану в ящики, бочки, барабани.
Дезактивацію розфасованих продуктів проводять наступним способом: дезактивують зовнішню тару і відкривають її, після чого перевіряють на радіоактивність. Якщо продукція в нормі її переносять в чисту тару, якщо нізалишають для природної дезактивації або утилізації.
Тверді продукти промивають струменем води, знімають верхній прошарок, а якщо допускається варіння, то міняють воду декілька разів.
М'ясо, сир, олія, що знаходяться в негерметичній тарі, опрацьовують шляхом зняття ніжем зараженого прошарку товщиною не менше 2-3 см.
Картопля, морква, буряк і інші овочі та фрукти старанно миють струменем води, при двох триразовому промиванні досягається видалення до 80% радіоактивних речовин. При знятті шкірки з овочів із наступним кип'ятінням їх до напівготовності відбувається остаточне видалення радіонуклідів. Варто враховувати, що найвище в порівнянні з картоплею, морквою й іншими коренеплодами наповнення стронцію-90 відбувається в столовому буряку (у 6-8 разів більше), тому він підлягає найбільше ретельному опрацюванню.
Молоко, заражене радіоактивними речовинами, у домашніх умовах не вживається, воно підлягає переробці у творог або олію. Рослинну олію відстоюють протягом 3-5 діб і верхній прошарок вживають у їжу.
Тару з під продукції знезаражують з використанням всіх способів, і якщо вона чиста її використовують, якщо ні – тоді підлягає утилізації.
Якість опрацювання продуктів харчування підлягає дозиметричному контролю, при можливості необхідно перевірити їх у лабораторії цивільної оборони або СЕС.
При проведенні дезактивації проводиться постійний вхідний і вихідний радіологічний контроль у відповідності до діючих в Україні єдиних вимог допустимих рівнів вмісту радіонуклідів в продуктах харчування та питній воді (Вимоги ДР-97).

Вимоги ДР-97 допустимих рівнів вмісту радіонуклідів в продуктах харчування
№ пп. Найменування продуктів 137Сs 90Sг
1. Хліб, хлібопродукти 20 5
2 Картопля 60 20
3. Овочі (листові, коренеплоди,
столо¬ва зелень) 40 20
4. Фрукти 70 10
5. М'ясо і м'ясні продукти 200 20
6. Риба і рибні продукти 150 35
7. Молоко і молочні продукти 100 20
8. Яйця (шт.) 6 2
9. Вода 2 2
10. Молоко згущене і концентроване 300 60
11. Молоко сухе 500 100
12. Свіжі дикоростучі ягоди і гриби 500 50
13 Сушені дикоростучі ягоди і гриби 2500 250
14. Лікарські рослини 600 200
15 Інші продукти 600 200
16. Спеціальні продукти дитячого харчування 40 5

3. Основні принципи радіозахисного харчування.

Сучасна концепція радіозахисного харчування базується на трьох основних положеннях:
• максимально можливе зменшення надходження радіонуклідів з їжею;
• гальмування процесу сорбції і нагромадження радіонуклідів в організмі;
• дотримання принципів раціонального харчування.
Категория: Мои файлы | Добавил: opteuropa | Теги: Право, Основи радіозахисного харчування, скачати реферат, скачати доповідь, Дезактивація харчових продуктів
Просмотров: 646 | Загрузок: 12 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Украина онлайн

Рейтинг@Mail.ru

подать объявление бесплатно