Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS
Среда, 27.11.2024


Главная » Файлы » Рефераты » Рефераты

Вплив сільського господарства на навколишнє середовище
[ Скачать с сервера (54.7 Kb) ] 20.06.2017, 14:19
Вплив сільського господарства на навколишнє середовище

РОЛЬ ПРИРОДИ В ЖИТТІ СУСПІЛЬСТВА

Для людини природа - середовище життя і джерело існування. Як біологічний вид, людина має потребу в певному складі і тиску атмосферного повітря, природній воді з розчиненими в ній солями, рослинах і тваринах, певній земній температурі. Оптимальне для людини навколишнє середовище – це той природний стан, який підтримується нормальним перебігом процесів кругообігу речовин та потоків енергії.
Як біологічний вид, людина своєю життєдіяльністю впливає на природне середовище, при цьому, даний вплив людського суспільства неминучий, і він посилюється в міру розвитку суспільства, збільшення маси речовин, що втягуються в господарський гругообіг. Внесені людиною зміни нині набули настільки великих масштабів, що перетворилися на загрозу порушення існуючої в природі рівноваги і перешкоди для подальшого розвитку виробничих сил. Довгий час люди дивилися на природу як на невичерпне джерело необхідних для них матеріальних благ. Однак, стикалася з негативними наслідками свого впливу на природу, вони поступово прийшли до переконання в необхідності раціонального використання та охорони навколишнього середовища, в тому числі і розумною діяльністю щодо сільського господарства.

ЕКОЛОГІЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ РАЙОНІВ

Сільськогосподарські райони досить різні за природними умовами, типами землекористування і ступеня освоєння. Тим не менш, екологічні проблеми в них мають багато спільного. Це пов'язано з наступними обставинами:
- Охопленням антропогенними навантаженнями великих площ, іноді практично на 100%;
- Малої лісистістю і невеликими площами лучно-степових ділянок;
- Значною оголеністю, і малою родючістю грунтового покриву;
- Переважанням певних видів забруднення в грунті, воді і грунтах, пов'язаних з добривами.
Перераховані обставини свідчать про специфіку екологічного стану сільськогосподарських районів, щодо правомірності виділення "агроекологічного" типу оцінок території.
Основний аспект агроекологічної оцінки - аналіз умов розвитку сільськогосподарських рослин: їх зростання, фенології, врожайності, ставлення до добривам, хвороб, сезонних змін умов тепла і вологи - морозів, заморозків, посух, перезволоження. Екологічні умови сільськогосподарських угідь найбільш мінливі на площах богарного, неполивного землеробства. Більш стабільні вони в зонах зрошення, де заходи по меліорації послаблюють вплив зовнішніх умов.
При регіональній оцінці районів сільського господарства важливо визначити ступінь стійкості екосистем до антропогенних навантажень. Стійкість підвищується від піщаних грунтів до глинистих, від лужних грунтів до кислих, при зниженні континентальності клімату, наростанні річного зволоження і збільшенні біологічної продуктивності фітоценозів - як природних, так і культурних.
Велика стійкість угідь західних і північно-західних районів Росії до антропогенних навантажень не завжди має вирішальне значення для екологічного стану. Справа в тому, що цим районам характерні більш інтенсивні типи землекористування, великі дози внесених добрив. Максимальна інтенсифікація господарства характерна для територій, прилеглих до великих міст і до промислових зон (Москва, Санкт-Петербург), яких також більше в західних районах. Очевидно, об'єктивна оцінка екологічного стану можлива лише при рівному обліку природних і економічних факторів.
Кардинальні зміни природного середовища сільськогосподарських районів обумовлені тим, що на площах угідь міняються потоки речовини, порушується твердий, рідкий і розчинений стік. Знищення лісів збільшує змив грунту, твердий стік річок, призводить до замулення русел, водосховищ, заплавних масивів. Витрати водотоків при скороченні лісових площ на 10% знижуються в середньому на 5%. Активна міграція елементів по схилах, їх швидке надходження у водойми з одночасним скороченням стоку приводить до сильного забруднення поверхневих вод. Це забруднення може бути токсичним, оскільки такі небезпечні елементи, як кадмій, ртуть, стронцій, свинець, цинк є рухливим у більшості видів грунтів.
Прилеглі до великих населених пунктів сільськогосподарські райони на площах у сотні квадратних кілометрів відчувають на собі вплив промислового забруднення. Найбільшу роль тут грає забруднення сіркою, яка у вигляді сірчистих сполук легко розноситься повітряними потоками. У нормально зволожених нейтральних грунтах вплив цього виду забруднення невеликий, але в кислих він посилює підкислення. На перезволожених грунтах, особливо на заплавах, це може призвести до різкого закисленя після осушення.
Основні зміни грунтів у землеробстві пов'язані з механічним впливом на них і з внесенням добрив. Оранка міняє профіль грунту, руйнує структуру, призводить до збіднення верхніх горизонтів, сприяє посиленню водної ерозії і дефляції. Поряд з розпушуванням іде й ущільнення грунту.
Велике також значення органічних і мінеральних добрив, світове споживання яких - близько 90 млн. т на рік. Добрива не тільки компенсують винос із грунту азоту, фосфору і калію, але нерідко виявляються надлишковими, заражають підземні і поверхневі води. Це має місце головним чином у розвинених країнах, де вноситься понад 100 кг / га. У країнах, що розвиваються цей показник в 5 разів нижче.
Одержання високих врожаїв в даний час неможливо без використання різних отрутохімікатів для захисту рослин - пестицидів, споживання яких перевищує 4 млн. т / рік. Проте зараз їх використання скорочується у зв'язку з пристосуванням до них багатьох шкідників, загибеллю грунтових мікроорганізмів, зараженням овочевих культур і накопиченням отруйних речовин у поверхневих водах, донних відкладах водойм, організмах тварин і людини.
Надмірні антропогенні навантаження приводять до напруженої екологічної обстановці в багатьох районах сільськогосподарського освоєння. Одним із прикладів цього може служити Харківська область. З 3140 тис. га площі області сільгоспугіддями зайнято 2314 тис. га, тобто більше 70%. Середня лісистість - 10,5% при оптимальній приблизно 20%. Еродовані землі - 1700 тис. га, порушені - 3,2 тис. га. Питома вага еродованих та ерозінноопасних земель у загальній площі земель наближається до 90%, порушених до 0,5%, засолених до 11-12%. 95% загального обсягу стічних вод забрудні і можуть використовуватися для господарсько-побутового і технічного водопостачання лише після очищення. Оцінка території Харківської області станом компонентів природного середовища показала, що з 25 районів несприятливий стан поверхневих вод (сильне забруднення) спостерігається в 5, рослинності - в 12 і земель - в 17 районах. 7 районів, включаючи м. Харків, віднесені до несприятливих в результаті комплексної оцінки екологічного стану природного середовища.

III. ЗАБРУДНЕННЯ ГРУНТІВ

Оброблювані землі - результат складних природних процесів і багатовікової праці людей. Тому якість грунтів залежить від тривалості обробітку землі і культури землеробства. Разом з урожаєм людина вилучає з грунту мінеральні і органічні речовини, тим самим збіднюючи її. Тому з'явилася необхідність поповнювати запаси цих речовин, вносячи в грунт добрива. Але при цьому слід пам'ятати, про раціоналізм. Удобрюючи і обробляючи грунт, дотримуючись послідовність культур у сівозмінах, людина може підвищити родючість грунту настільки, що більшість оброблюваних грунтів стали штучними, тобто створеними за участю людини. Таким чином, в одних випадках вплив людини на грунт може приводити до підвищення її родючості, в інших - до погіршення, деградації та загибелі.
Інтенсифікація сільського господарства, створення великих агропромислових і тваринницьких комплексів, широкий розмах меліоративного будівництва та хімізації сільськогосподарських угідь з метою сталого нарощування продовольчого фонду країни вимагають особливо уважного і дбайливого ставлення до грунту, як до засобу виробництва і умов існування. Охорона грунтів, їх раціональне використання мають першорядне значення для економічного і соціального розвитку країни. Значення сучасного стану грунтових ресурсів, їх раціональне використання, дбайливе ставлення до них послужать примноженню їх родючості.
1. Хімізація сільського господарства:
Найбільшою буферною ємністю і здатністю знижувати негативний вплив забруднюючих речовин на рослинні і тваринні організми мають грунти з високим вмістом гумусу, з важким гранулометричним складом, високою ємністю поглинання, збагачені вапняними матеріалами (карбонатами). До таких грунтів відносяться найбільш родючі чорноземи.Це надає грунтам природну стійкість до впливу хімічних забруднюючих речовин і дозволяє отримувати високі і якісно повноцінні врожаї найважливіших сільськогосподарських культур навіть у промислово розвинених регіонах.
На жаль, природна опірність грунтів, їх природна буферність не безмежні. Згідно з підрахунками Б. Г. Розанова та інших вчених з різних причин у світі було втрачено приблизно 2 мільярди гектарів сільськогосподарських грунтів. Втрати земель, за останні триста років склали близько ста млн. га, і приблизно така ж площа зараз зайнята грунтами зі зниженою продуктивністю, внаслідок засолення. Дуже великі втрати гумусу, від якого залежать практично всі найважливіші властивості грунтів та їх стійкість до несприятливих ситуацій. За період землеробської культури грунтовий покрив втратив до 15% вихідного запасу органічних речовин. Причому ці негативні явища особливо швидко протікають в останні десятиліття. Так, швидкість втрат гумусу за останні п'ятдесят років приблизно в два з половиною рази перевищувала такі протягом останніх трьохсот років, а средньоісторична швидкість втрат гумусу - приблизно в двадцять чотири рази.
Забруднення грунтів важкими металами має різні джерела, одним з таких джерел є сільське господарство, а саме ті засоби хімізації, які воно застосовує.
У наші дні землероби прагнуть до більшої продуктивності і зазвичай не враховують природних кругообігів азоту і мінеральних речовин. У грунт надходить дуже мало натуральних органічних відходів, а значить вміст у ній мінеральних речовин та гумусу скорочується і її родючість знижується. Щоб збільшити врожаї, хлібороби вносять у грунт різні хімічні добрива, які часто завдають великої шкоди навколишньому середовищу і здоров'ю людини, особливо коли потрапляють в річки, озера і, головне в питну воду. Щоб знищити шкідників і підвищити врожайність, хлібороби широко застосовують різні пестициди, гербіциди і т.д. всі ці хімікати тривало і дуже шкідливо впливають на харчову мережу даної екосистеми. Крім того, хімікати часто залишаються в рослинах і можуть серйозно зашкодити здоров'ю людей, коли ті будуть вживати їх у їжу.
Епідеміологічні властивості грунту полягають у тому, що в ній тривалий час можуть зберігатися життєздатні збудники інфекційних хвороб.
В останні роки повсюдно, як в нашій країні, так і за кордоном, спостерігається зростання концентрації нітратів у продуктах харчування, воді і т.д. Одна з причин цього явища - різко зросли застосування азотних добрив. Ще в 40-их рр.. був розкритий зв'язок вмісту нітратів зі своєрідним хворобливим станом людей, що висловлюють в синюшності шкіри і слизових оболонок і підвищених реакцій в організмі і приводить у кінцевому рахунку до порушення кисневого обміну - гемоглобінемії, при цьому нітрати для рослин безпечні.
Фосфорні добрива менш небезпечні. Іон фосфату рухливий, міцно закріплюється в грунті і практично не токсичний для людини і тварин. Специфічна небезпека полягає в тому, що застосування їх у великих дозах призводить до накопичення в грунті інших небажаних елементів: стабільного стронцію, фтору, природних радіоактивних сполук урану, радію, торію.
Фтор та його сполуки знаходять широке застосування в атомній, нафтової, хімічної та інших видах промисловості, а також він потрапляє в грунт з внесенням у сільське господарство суперфосфату і деяких інших інсектицидів. Забруднюючи грунт, фтор викликає зниження врожаю не тільки завдяки прямомій токсичнії дії, але і змінюючи співвідношення поживних речовин у грунті. Найбільша адсорбція фтору відбувається в грунтах з добре розвиненим грунтовим поглинаючим комплексом. Розчинні фтористі з'єднання переміщаються по грунтовому профілю з низхідним струмом грунтових розчинів і можуть потрапляти в грунтові води. Забруднення грунту фтористими сполуками руйнує грунтову структуру і знижує водопроникність грунтів.
До числа хімічних сполук, що забруднюють грунт, відносяться і канцерогени, які виявляються в грунті повсюдно, проте інтенсивність ними коливається в значних межах.
Особливо хочеться відзначити вплив пестицидів на навколишнє середовище і людину. Пестициди в даний час широко використовуються як засоби боротьби зі шкідниками культурних рослин і тому можуть перебувати в грунті в значних кількостях. За свою небезпеку для тварин і людини вони дуже високі. Саме з цієї причини був заборонений для використання препарат ДДТ (дихлор-дифеніл-тріхлорметилметан), який є не тільки високотоксичним, але, також, він володіє значною хімічною стійкістю, не розкладаючись протягом десятків (!) років. Сліди ДДТ були виявлені дослідниками навіть в Антарктиді! Пестициди згубно діють на грунтову мікрофлору: бактерії, актиноміцети, гриби, водорості.
Пестициди - отрутохімікати; широкий клас хімічних речовин, що використовуються для боротьби з бур'янами рослинами (гербецидов), комахами (інсектициди), грибковими (фунгіциди) і бактеріальними (бактерициди) захворюваннями.
Грунт в основному виступає в якості наступника пестицидів, де вони розкладаються і звідки постійно переміщаються в рослини або навколишнє середовище, або як сховище, де деякі з них можуть існувати через багато років після внесення. Пересування пестицидів у грунті відбувається з грунтовим розчином: при поверхневому стоці, що викликається опадами або зрошенням, пестициди пересуваються в розчині чи суспензії, накопичуючись в заглибинах грунту. Дана форма пересування пестицидів залежить від рельєфу місцевості, інтенсивності опадів, ступені покриття грунтів рослинністю, періоду часу, що пройшов з моменту внесення пестициду. Кількість пестицидів, що пересуваються з поверхневим стоком, складає більше 5% від внесеного в грунт. За даними румунського НДІ грунтознавства та агрохімії на стічних майданчиках в експериментальному центрі Алдени в результаті промивних дощів одночасно з грунтом відбувається і втрата триазина.
Низька культура тваринницького господарства призводить до накопичення поблизу тваринницьких ферм величезної кількості гною, що є небезпечним фактором забруднення грунтів і води. У них накопичується велика кількість шкідливих мікроорганізмів, серед яких можуть бути збудники небезпечних захворювань - правця, бруцельозу, сибірської виразки, туберкульозу та ін
Основні види забруднювачів навколишнього середовища сільським господарством та їх можливі наслідки

Таблиця 1
№ п / п Види забруднювачів Основні джерела забруднювачів Можливий вплив на стан атмосфери
1. Зважені частки, що містять важкі метали Оранка грунту Збільшення концентрації важких металів у ланцюгах живлення
2. Оксиди азоту NО x Азотовмісні мінеральні добрива
Зміна клімату, утворення кислотних опадів, збільшення концентрації нітратів (нітритів) у харчових ланцюгах, посилення корозії
3. Ртуть Виробництво ряду пестицидів Накопичення в організмі по харчових ланцюгах
4. Фосфати Виробництво фосфорних добрив Екологічний стан вод у річках та озерах
5. Пестициди Виробництво пестицидів Накопичення в організмі по харчових ланцюгах

2. ЕКОЛОГІЧНО ЧИСТЕ АГРАРНИЦТВО:
Не хватка палива, збільшення витрат на хімікати і забруднення навколишнього середовища викликають сумніви в довгому житті інтенсивного землеробства. Людина повинна повернутися до природних методів землеробства, що враховує природні кругообіги. Ці методи засновані на екологічних принципах і відомі як екологічно чисте землеробство. Екологічно чисте землеробство, засноване на сівозміні певних культур і використанні гною як добрива, в наші дні успішно розвивається. Воно не тільки не шкодить екологічно, але навіть покращує її, повертаючи в грунт масу органічних відходів, через що вмісту гумусу і мінеральних речовин в ній підвищується і всі природні кругообіги протікають активно.
Екологи вважають, що сівозміна повинна поширюватися повсюди. Багато людей виступають за харчування екологічно чистими продуктами, тому що вони не містять хімікатів та їх виробництво не шкодить середовищу.
Одні культури вбирають нітрити з грунту, інші, наприклад горох і квасоля, виділяють їх. Щорічно засювання однієї й тієї ж площі різними культурами, змінюючи їх з урахуванням кругообігів в природі, можна збільшити врожаї цих культур, не завдаючи шкоди природі.
3. ПРИБЛИЗНІ УМОВИ ОХОРОНИ ГРУНТІВ:
Одне з основних умов охорони грунтів від забруднення біоцидами - створення і застосування менш токсичних і менш стійких сполук і внесення їх у грунт, зменшення доз їх внесення в грунт. Існує кілька способів, що дозволяють зменшити дозу біоцидів без зниження ефективності їх обробітку:
• Поєднання застосування пестицидів з іншими прийомами. Інтегрований метод боротьби з шкідниками - агротехнічний, біологічний, хімічний і т.д. При цьому ставиться завдання не знищити цілий вид цілком, а надійно захистити культуру. Українські вчені застосовують мікробіопрепарат в сукупності з невеликими дозами пестицидів, який послаблює організм шкідника і роблять його більш сприйнятливим до захворювань;
• Застосування перспективних форм пестицидів. Використання нових форм пестицидів дозволяє істотно знизити норму витрати діючої речовини та звести до мінімуму небажані наслідки, в тому числі і забруднення грунтів;
• Чергування застосування токсикантів з неоднаковим механізмом дії. Такий спосіб внесення хімічних засобів боротьби запобігає появі стійких форм шкідників. Для більшості культур рекомендують 2-3 препарати з неоднаковим спектром дії.

IV. ВПЛИВ НА ВОДНІ РЕСУРСИ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА
1. ЗАБРУДНЕННЯ ВОД:
Неочищені стоки сільськогосподарського виробництва є одним із джерел забруднення вод. Стічні води несуть в собі небезпечні хімічні сполуки, хвороботворні мікроорганізми, інсектициди і гербіциди, біогени, що входять до складу добрив.
Пестициди та добрива, що застосовуються в сільському господарстві, змиваються в річки, озера, моря з дощовою водою і стають їжею для бактерій. При цьому бактерії споживають кисень, розчинений у воді, в результаті риби і водні тварини починають задихатися. У ряді місць неочищені стічні води змиваються в річки і моря і стають причиною захворювань, а іноді й смерті, як тварин, так і людей.
Забруднення вод несе в собі ту ж загрозу для людини, що й забруднення грунту (з урахуванням вищесказаного).
2. ВОДНА МЕЛІОРАЦІЯ:
Водні меліорації здавна хвилювали душі людей. Зрошувальні канали будували ще древні єгиптяни, здогадавшись таким способом підвищити родючість грунтів.
Водні меліорації (зрошення і осушення) - один з основних шляхів підвищення врожайності сільськогосподарських угідь, що займають на планеті 10% площі суші. Шоста частина цих земель меліорованих, і з них одержують від 40 до 50% усіх вироблених сільськогосподарських продуктів.
Меліорація земель є об'єктивною необхідністю у справі перетворення природних комплексів, перетворення боліт і заболочених земель в високопродуктивні сільськогосподарські угіддя, соціального та економічного перетворення країни. Як найважливіша ланка інтенсифікації сільськогосподарського виробництва меліорація покликана внести суттєвий внесок у вирішення Продовольчої програми.
Екологічні аспекти нерозривно пов'яз
Категория: Рефераты | Добавил: opteuropa | Теги: забруднення, Середовище, скачать безплатно, РОЛЬ ПРИРОДИ В ЖИТТІ СУСПІЛЬСТВА
Просмотров: 1511 | Загрузок: 17 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Украина онлайн

Рейтинг@Mail.ru

подать объявление бесплатно