Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS
Среда, 15.01.2025


Главная » Файлы » Рефераты » Рефераты

Поняття інтелектуальної власності
[ Скачать с сервера (54.5 Kb) ] 10.06.2017, 14:08
Вступ

Одним з головних показників цивілізованого суспільства в усі часи було і продовжує залишатися те, яку увагу приділяється в ньому розвитку науки, культури і техніки. Від того, наскільки вагомою інтелектуальний потенціал суспільства і рівень його культурного розвитку, залежить в кінцевому рахунку і успіх вирішення поставлених перед ним економічних та юридичних проблем. У свою чергу наука, культура і техніка можуть динамічно розвиватися лише за наявності відповідних умов, включаючи необхідну правовий захист і оцінку інтелектуальної власності.
В умовах сучасної ринкової економіки в Україні все більш важливим елементом стають такі важливі об'єкти власності, як фірмові найменування, товарні знаки, знаки обслуговування і найменування місць походження товарів. Створення рівних умов господарювання для різних типів товаровласників, впровадження конкурентних почав в їх діяльність і підвищення відповідальності за її результати, необхідність насичення ринку товарами і послугами обумовлює об'єктивну потребу в оцінці та захисту об'єктів інтелектуальної власності засобів індивідуалізації .
Патентне право має справу з промисловою власністю, тобто винятковими правами реалізованими в сфері виробництва, торгового обігу, надання послуг і т.п. але законодавство не розглядає засоби індивідуалізації підприємців та їх продукції в якості результатів творчої діяльності і не визнає будь-яких особливих прав за їх конкретними творцями. Коли мова йде про правовий захист об'єктів інтелектуальної власності, то основною функцією є забезпечення індивідуалізації виробників та їх товарів, робіт і послуг.
Творіння, визнані творами науки, літератури чи мистецтва, а також винаходами, корисними моделями і промисловими зразками, не вичерпують собою всього різноманіття результатів творчої діяльності. Поряд з ними є чимало об'єктів, які створюються творчими зусиллями людей, представляють цінність для суспільства і потребують суспільного визнання і правову охорону. Наявність такого роду об'єктів та необхідність їх оцінки та правового регулювання в'язаних з ними суспільних відносин в даний час визнається переважною більшістю держав.
Отже, інтелектуальна власність - збірне поняття, що застосовується для позначення прав на:
- результати інтелектуальної (творчої) діяльності в галузі літератури, мистецтва, науки і техніки, а також в інших областях творчості;
- засоби індивідуалізації учасників цивільного обороту, товарів або послуг;
- захист від недобросовісної конкуренції.

Характеристика інтелектуальної власності

Конвенція про заснування Всесвітньої організації інтелектуальної власності ( ВОІВ) , прийнята в Стокгольмі 14 липня 1967р. , трактує поняття інтелектуальної власності максимально широко, а до об'єктів прав інтелектуальної власності відносить:
- літературні, художні твори та наукові праці (охороняються авторським правом) ;
- виконавчу діяльність артистів, фонограми та радіопередачі (охороняються суміжними з авторськими правами );
- винаходи, корисні моделі промислові зразки, товарні знаки, знаки обслуговування, фірмові найменування, комерційні найменування та позначення, а також припинення недобросовісної конкуренції (охороняються патентним правом і правом промислової власності).
Законодавство кожної конкретної країни дещо звужує поняття інтелектуальної власності, але не так сильно, як іноді здається . Законодавчі статті Цивільного кодексу України містять визначення інтелектуальної власності і визначає перелік прав, що відносяться до інтелектуальної власності. Отже, право інтелектуальної власності - це право особи на результат інтелектуальної, творчої діяльності або на інший об'єкт права інтелектуальної власності, визначений цим Кодексом та іншим законом. У ній підкреслюється винятковий характер прав інтелектуальної власності та виділяються дві групи об'єктів виняткових прав : результати інтелектуальної діяльності і прирівняні до них засоби індивідуалізації . Якщо розглядати цю норму як визначення інтелектуальної власності , то поняття інтелектуальної власності та об'єкти інтелектуальної власності виявляться звуженими .
Згідно зі ст. 420 ЦК, до об'єктів права інтелектуальної власності, зокрема, належать:
- літературні та художні твори;
- комп'ютерні програми;
- компіляції даних (бази даних);
- виконання;
- фонограми, відеограми, передачі (програми) організацій мовлення;
наукові відкриття;
- винаходи, корисні моделі, промислові зразки;
- компонування (топографії) інтегральних мікросхем;
- раціоналізаторські пропозиції;
- сорти рослин, породи тварин;
- комерційні (фірмові) найменування, торговельні марки (знаки для товарів і послуг), географічні зазначення;
- комерційні таємниці.
В українському законодавстві під терміном літературні твори розуміється будь-який твір, в якому вираження думок, почуттів і образів здійснюється за допомогою слова в оригінальній композиції і за допомогою оригінального викладу. У цьому своєму значенні літературний твір охоплює собою не тільки літературно-мистецькі, а й наукові , навчальні, публіцистичні та інші роботи. При цьому саме літературний твір може знаходитися в усній, письмовій чи іншій об'єктивній формі, що допускає можливість сприйняття його третіми особами. Воно може бути як зафіксовано на папері, плівці, грамплатівці, компакт-диску або іншому матеріальному носії, так і виражено в усній формі, зокрема публічно вимовлено або виконано.
Об'єктами інтелектуальної власності, які охороняються авторським правом, визнаються драматичні твори в усіх їх жанрових різновидах, методах сценічного втілення і формах об'єктивного вираження. Виділення драматичних творів в особливий вид охоронюваних законом творів обумовлено притаманною їм специфікою художніх засобів і формою використання. Зокрема, текст драматичних творів, на відміну від інших видів літературних творів складається з діалогів і монологів персонажів, а сам твір призначене в основному для виконання на сцені, тобто публічного виконання.
Музичним визнається твір , в якому художні образи виражаються за допомогою звуків. Звук як основа музичної образності та виразності позбавлений смислової конкретності слова і не відтворює фіксованих, видимих картин світу, як у живописі. Разом з тим він специфічним чином організований і має інтонаційну природу. Інтонація і робить музику звучним мистецтвом, як би вбираючи в себе багатовіковий мовний досвід. Музичні твори можуть бути сприймані як безпосередньо на слух при їх виконанні, так і за допомогою відповідних технічних засобів - компакт-дисків, магнітофонних записів , грамплатівок і т.п. Охоронюваними є будь публічно виконані твори , включаючи і ті, які не мають будь-якої матеріальної форми .
Серед об'єктів інтелектуальної власності, що охороняються авторським правом названі сценарії, за якими ставляться фільми, балетні вистави , масові уявлення і т.п. Залежно від виду творів розрізняються і самі сценарії. Крім усього, незалежно від жанру, форми і стилістичних особливостей сценарій повинен відповідати виробничо-економічним вимогам, зокрема в кінематографі, театрі, масових шоу. Сценарій, незалежно від того, чи є він оригінальним або створеним в результаті переробки чужого оповідного або драматичного твору, повинен вважатися об'єктом інтелектуальної власності охоронюваним законом.
Секрет виробництва (ноу-хау) - технічна, організаційна або комерційна інформація, яка захищається від незаконного використання третіми особами , за умови що :
1) ця інформація має дійсну або потенційну комерційну цінність в силу невідомості її третім особам;
2 ) до цієї інформації немає вільного доступу на законній підставі ;
3)власник інформації вживає належних заходів до охорони її конфіденційності.
Поняття комерційна таємниця істотно ширше, ніж поняття «секрети виробництва (ноу -хау)», так як комерційну таємницю можуть складати також списки клієнтів, бухгалтерські документи та багато інших відомостей, розголошення яких небажані з тих чи інших причин. Зрозуміло, такі об'єкти не можна розглядати як об'єкти інтелектуальної власності , хоча з точки зору оцінки та обліку вони мають з об'єктами інтелектуальної власності багато спільного.
Також об'єктами інтелектуальної власності вважаються винаходами, якщо вони являють собою пристрій, спосіб, речовину, штам мікроорганізму, культури клітин рослин і тварин а також застосування відомого пристрою, способу, речовини за новим призначенням. До пристроїв як об'єктів винаходу відносяться конструкції і вироби. Наприклад до пристроїв, як об'єктів винаходів, відносяться - машини, прилади, механізми, інструменти, транспортні засоби, споруди, обладнання тощо.
Категория: Рефераты | Добавил: opteuropa | Теги: скачати доповідь з цивільного права, інтелектуальна власність, доповідь з права., Поняття інтелектуальної власності
Просмотров: 488 | Загрузок: 8 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Украина онлайн

Рейтинг@Mail.ru

подать объявление бесплатно