Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS
Суббота, 11.01.2025


Главная » Файлы » Рефераты » Рефераты

Газовидобуток в Україні: сучасний стан і перспективи розвитку
[ Скачать с сервера (198.9 Kb) ] 05.04.2017, 14:55
Зміст
І. Вступ
ІІ. Загальна характеристика газової промисловості України
ІІІ. Сучасний стан галузі
IV. Перспективи видобутку нетрадиційного газу
1. Газ глибоководного шельфу Чорного моря
2. Газ щільних порід
3. Сланцевий газ
4. Метан вугільних порід
V. Прогноз видобутку природного газу
VI. Висновок
VII. Список літератури

I. Вступ
Газова промисловість – галузь паливної промисловості, підприємства якої займаються видобуванням природного і попутного (нафтового) газу з надр землі, виробництвом зрідженого газу, штучних горючих газів з твердого і рідкого палива, зберіганням, транспортуванням газу по газопроводах для постачання населенню і промисловості. Газовидобувний комплекс є важливою складовою системи газозабезпечення України. На території України розвивається на базі родовищ Передкарпатської нафтогазоносної області, Дніпровсько-Донецької нафтогазоносної області та Причорноморсько-Кримської нафтогазоносної провінції.[1]
II. Загальна характеристика газової промисловості України
Розвиток газової промисловості в Україні розпочався наприкінці XIX ст. На той час будувалися заводи з виробництва штучного газу, який використовувався переважно для освітлення вулиць, особняків, вокзалів тощо. У промисловості такий газ майже не використовувався. Для газової промисловості України в першій половині XX ст. характерними були незначні обсяги виробничого та видобувного газу, його висока собівартість та низька продуктивність праці.
Незначний розвиток газової промисловості у довоєнний період пояснюється певною мірою відсутністю спеціального оснащення для газових промислів і надто обмеженою кількістю розвіданих газових родовищ. Разом з тим у 40-х роках XX ст. були створені відповідні передумови для відокремлення газової промисловості у самостійну галузь паливної індустрії.
Якісно новий період у розвитку газової промисловості настав після другої світової війни, коли розпочалася інтенсивна експлуатація вже відкритих родовищ природного газу у західних областях і активізувались пошуки по всій території республіки.
Завдяки зростанню обсягів геологічної розвідки та буріння свердловин у 1946—1950 рр. було відкрито Шебелинське, Радченківське, Більче-Волицьке газові родовища, а також нові горизонти на Опарському та Дашавському родовищах. Було введено в експлуатацію Угерське та Хідновицьке родовища.
Відкриття і введення в експлуатацію в останні роки нових газових родовищ створили передумови для перебудови системи газотранспортних магістралей значної протяжності: Дашава — Київ, Дашава — Калуш — Галич — Добівці, Бендери — Івано-Франківськ.[2]
За даними Державної служби геології та надр України, початкові потенційні ресурси вільного природного газу в Україні в перерахунку на умовне паливо (уп) оцінюються в 7 254,3 млн.т (за одиницю умовного палива використовується 1 кг палива з питомою теплотою згорання у 7000 ккал/кг).
Початкові розвідані запаси вільного природного газу становлять 39%, а ступінь виробленості початкових потенційних ресурсів становить 25,5%.(Рис. 1.). Таким чином 5 404,5 млн.туп початкових потенційних ресурсів вільного природного газу залишаються ще в надрах, більшість з яких відносяться до категорії нерозвіданих. За попередніми оцінками, Україна також багата на значні ресурси нетрадиційного газу, запаси якого на сьогодні мало розвідані.
Загалом в Україні відкрито 89 газових, 111 газоконденсатних та 13 газонафтових родовищ.

Рис. 1. Діаграма розподілу розвіданих та нерозвіданих ресурсів
Природний газ складає найбільшу частку серед джерел постачання первинної енергії в Україні – близько 40%, проте власний видобуток складає лише третину споживання. Недостатність власного видобутку компенсується за рахунок імпорту російського природного газу.
У таблиці 1 наведений енергетичний баланс України на 2010 рік відповідно різних джерел енергії.
Таблиця 1.
Енергетичний Баланс України у 2010 році, тис. тонн нафтового еквіваленту (ТНЕ)



В даний час Україна вже являє собою великий ринок природного газу та нафтопродуктів і цей ринок буде розширюватися, що становить інтерес для країн-експортерів газу і нафти, особливо для держав Каспійського регіону: Туркменістану, Казахстану, Азербайджану, а в перспективі й Ірану та інших країн регіону.

Приймаючи до уваги незадовільний стан вугільної промисловості, можна сказати, що визначальна роль природного газу збережеться й у перспективі, причому потреби в ньому будуть задовольнятися в основному за рахунок імпорту. Зростання внутрішнього попиту на газ буде визначатися, як і в інших країнах, розвитком нових енергетичних технологій, розширенням децентралізованого теплопостачання, більш широким використанням газу як моторного палива, а також необхідністю вирішення соціальної проблеми підвищення рівня життя населення за рахунок подальшої газифікації малих міст, селищ і, особливо сільської місцевості.[4]

III. Сучасний стан галузі
Сьогодні газовидобувний комплекс представлений рядом державних та приватних підприємств, однак основні обсяги видобування природного газу здійснює Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» та її дочірні підприємства. НАК «Нафтогаз України» є однією з найбільших компаній України і забезпечує виробництво восьмої частини валового внутрішнього продукту. [1]
Компанія здійснює розвідку та розробку газових і нафтових родовищ, експлуатаційне та розвідувальне буріння на газ та нафту, транспортування газ та нафти, постачання природного і скрапленого газу промисловим споживачам, бюджетним організаціям та комунально-побутовому сектору, зберігання газу в підземних газосховищах, переробку газу і газового конденсату, заправку автомобілів стиснутим природним та скрапленим нафтовим газом, виробництво моторних олив та мастильних матеріалів, наукове забезпечення галузі, сервісне обслуговування промислових об’єктів. [4]
Загальна кількість працюючих на підприємстві складає понад 175 тис. осіб, що становить близько 1 % працездатного населення країни. Основні показники, які характеризують виробничий потенціал компанії, наведено у табл. 1. Видобуток газу, газового конденсату та нафти в Компанії здійснюють такі її структурні одиниці, як ДК «Укргазвидобування», ПАТ «Укрнафта» та ДАТ «Чорноморнафтогаз», на які припадає 92% видобутку нафти i конденсату та 91% видобутку газу в Україні.

Таблиця 2.
Інтегральна характеристика виробничого потенціалу НАК «Нафтогаз України»станом на 1 сiчня 2011 року, [5]
№ Показники Рівень показника
1 Кількість родовищ у розробці 235
2 Експлуатаційний фонд свердловин (газових / нафтових / нагнітальних) 2572 / 2401 / 307
3 Протяжність газопроводів високого тиску, тис. км 38,8
4 Кількість компресорних станцій / цехів 74/112
5 Потужність компресорних станцій, МВт 5450
6 Протяжність газорозподільних мереж, тис. км 349,2
7 Кількість підземних газосховищ 13
8 Протяжність магістральних нафтопроводів, тис. км 4,7
9 Кількість насосних станцій 51
10 Потужність насосних станцій, МВт 357
11 Кількість газопереробних заводів 5
12 Кількість автомобільних газонаповнювальних компресорних станцій (АГНКС) 91
13 Кількість працівників, тис. осіб 175

ДК «Укргазвидобування» – найбільше в Україні підприємство з видобування та переробки природного газу і газового конденсату, яке забезпечує понад 80 % внутрішнього видобутку газу та здійснює повний цикл робіт, пов’язаних з розробкою родовищ: пошук, геологорозвідувальні та сейсморозвідувальні роботи, буріння та капітальний ремонт свердловин, видобуток та переробку газу і газового конденсату. З 1998 року ця компанія входить до складу Національної акціонерної компанії Нафтогаз України». Особливістю діяльності ДК «Укргазвидобування» в останні роки є те, що абсолютна більшість родовищ із значними початковими запасами, на яких сьогодні працює компанія, розробляються вже близько 40 – 50 років і перебувають на завершальній стадії експлуатації. Оскільки з найбільших родовищ вже видобуто більше 80 % газу, то процес видобування здійснюється в умовах постійного зниження пластового тиску, що призводить до щорічного скорочення обсягів видобування газу із старих родовищ на 1 млрд. м3 [6, с. 18].
Категория: Рефераты | Добавил: opteuropa | Теги: Газовидобуток в Україні: сучасний с, реферат, скачать безплатно
Просмотров: 559 | Загрузок: 25 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Украина онлайн

Рейтинг@Mail.ru

подать объявление бесплатно