Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS
Вторник, 21.01.2025


Главная » Файлы » Доклады » Доклады

Законодавство
[ Скачать с сервера (92.5 Kb) ] 27.08.2017, 23:15
Чинне цивільне законодавство України надає правову охорону такому об'єкту інтелектуальної власності, як торговельна марка. Відповідні правові норми містяться у таких нормативно-правових актах: ЦК України, Законі України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг" тощо. Міжнародна спільнота розробила цілу низку міжнародних договорів з окресленого питання: Мадридська угода про міжнародну реєстрацію знаків (1891), Ніццька угода про міжнародну класифікацію товарів і послуг для реєстрації знаків (1957), Віденська угода про заснування міжнародної класифікації зображувальних елементів знаків для товарів (1973), Договір про закони з товарних знаків (1994) тощо. [1, Стефанчук]
Частиною 1 статті 492 ЦК України встановлено, що торговельною маркою може бути будь-яке позначення або будь-яка комбінація позначень, які придатні для вирізнення товарів (послуг), що виробляються (надаються) однією особою, від товарів (послуг), що виробляються (надаються) іншими особами. Такими позначеннями можуть бути, зокрема, слова, літери, цифри, зображувальні елементи, комбінації кольорів.
Метою встановлення торговельної марки (знаки для товарів і послуг) не останньою мірою є повідомлення споживача про те, хто виробник того чи іншого товару, хто надає ті чи інші послуги, чим характеризується той чи інший товар (послуга), який товар вигідніше придбати, які послуги вирізняються вищою якістю тощо.
Законодавство передбачає, що об’єктом знака для товарів і послуг можуть бути словесні (наприклад, КРАЗ, “Таврія”); зображувальні (композиція ліній, фігур, плям, форм на площині); об’ємні (композиції фігур у трьох вимірах, тобто у формі самого виробу або його упаковки — пляшки, флакони тощо); звукові (наприклад, музикальні сигнали як позивні тієї чи іншої радіостанції); буквено-цифрові; комбіновані (сполучення зображувальних, словесних і об’ємних елементів). [2]
1. Білоусов Ю.В. Ватрас В.А. Домбровський С.Ф. Стефанчук Р.О. Цивільне право: Навч. посіб. , Київ, 2004.- С 384.
Знаки можуть бути виконані в будь-якому кольорі чи поєднанні кольорів. Цивільний кодекс України та Закон не містять вичерпних підстав чи критеріїв, за якими те чи інше позначення можна визнати торговельною маркою. Наводиться лише перелік позначень, які не можуть бути визнані знаками для товарів і послуг. Це знаки для товарів і послуг, які суперечать суспільним інтересам, принципам гуманності та моралі та не відповідають умовам патентоспроможності.
Чинний Закон України “Про охорону прав на знаки для товарів і послуг” наводить перелік позначень, що не можуть бути визнані як знаки, і поділяє їх на чотири групи. До першої групи належать герби, прапори, емблеми, офіційні назви держав, міжнародних організацій. Другу групу становлять позначення, які не відповідають вимогам законодавства і можуть ввести в оману споживача. До третьої групи належать позначення, що є тотожними або схожими настільки, що їх можна сплутати (наприклад, “Коньяк”, “Шампанське” – продукція, яка має походження з відповідних провінцій Франції, і тому такі позначення в Україні не можуть бути визнані знаками для товарів). Не визнаються знаками для товарів і послуг позначення, які підпадають під чинність інших законів (промислові зразки, прізвища, імена, псевдоніми та похідні від них, портрети і факсиміле відомих в Україні осіб без їх згоди та ін.) - четверта група.
Позначення нових товарів чи послуг торговельною маркою накладає на їх володільця серйозні зобов’язання, дисциплінує виробника чи особу, що надає послуги. Жоден підприємець, який зареєстрував знак на своє ім’я, не стане ризикувати діловою репутацією, виробляти товари чи надавати послуги нижчої якості порівняно з товарами і послугами конкурентів. В іншому разі йому треба припинити свою підприємницьку діяльність, бо він не витримає конкуренції в умовах ринку. Споживач дуже швидко розбереться в якості товарів та послуг, у тому, хто виробляє товари чи надає послуги [2.]
2. Як захищається право на торговельну марку?
http://books.br.com.ua/2369
Правова охорона торговельної марки посвідчується свідоцтвом, в якому міститься перелік товарів і послуг, що позначаються зареєстрованим знаком. Строк чинності свідоцтва — 10 років від дати державної реєстрації. Він може бути продовжений Держпатентом України за клопотанням володільця свідоцтва щоразу на 10 років. Свідоцтво надає його власнику виключне право користування і розпорядження знаком на свій розсуд. Торговельна марка може бути використана у будь-який спосіб, що не суперечить чинному законодавству. Якщо торговельна марка належить кільком власникам, то користування нею визначається угодою між ними. Власник свідоцтва має право забороняти іншим особам використовувати зареєстровану торговельну марку без його дозволу.
Право на торговельну марку, що породжується такими фактами, має одночасно винятковий та абсолютний характер. [3]
Винятковий характер виявляється у забороні третім особам права використовувати ідентичну або подібну торговельну марку для маркування виготовлених товарів (або послуг), а також введення їх в торговельний кругообіг на тій території країни де діє охорона на торговельну марку . Охорона на торговельну марку, котра захищає права власника на торговельну марку, може бути придбана лише згідно виданого Патентним відомством охоронного документу, який діє на всій території обраної власником країни. Наприклад, в Україні цей охоронний документ на торговельну марку має назву "свідоцтво на знак для товарів і послуг".
Абсолютний характер торговельної марки проявляється у тому, що охорона на знак поширюється та діє на кожну особу, котра недобросовісно використовує торговельну марку (тобто використовує торговельну марку без згоди власника) .
Володілець свідоцтва може передати на підставі договору виключне право на торговельну марку іншій особі, яка стає правонаступником
3. Право на торговельну марку. Класифікація торговельної марки. http://www.tm24.com.ua/ua/details/page_28/
володільця свідоцтва. Проте передача права на торговельну марку не допускається, якщо така передача може ввести в оману споживача щодо товару і послуг або щодо особи, яка виробляє товар чи надає послуги. Суб’єкту права власності на торговельну марку належить право видавати дозвіл (ліцензію) будь-якій іншій особі на використання торговельної марки на підставі ліцензійного договору. Договір про передачу власності на торговельну марку та ліцензійний договір під страхом їх недійсності мають бути зареєстровані у Держпатенті України.
Використання торговельної марки для товарів і послуг має здійснюватись так, щоб це не завдавало шкоди іншим особам. Власник свідоцтва повинен добросовісно користуватися виключним правом, що випливає зі свідоцтва.
Відповідно до статті 499 ЦК України права інтелектуальної власності на торговельну марку визнаються недійсними з підстав та в порядку, встановлених законом. Так, свідоцтво на торговельну марку припиняє свою чинність у разі несплати збору за подовження строку його дії. Чинність майнових прав інтелектуальної власності на торговельну марку припиняється в установленому законом порядку достроково у зв’язку з перетворенням торговельної марки у загальновживане позначення певного виду товарів чи послуг. Чинність свідоцтва може бути припинена і рішенням суду, якщо торговельна марка не використовується або недостатньо використовується в Україні протягом трьох років від дати публікації відомостей про видачу свідоцтва або від дати, коли використання торговельної марки було припинено. Проте при вирішенні цього питання суд може зважати на подані власником свідоцтва докази того, що знак не використовувався з незалежних від власника причин.
Свідоцтво або його частина, визнані недійсними, вважаються такими, що не набрали чинності від дати подання заявки.
Торговельна марка може бути зареєстрована в іноземній державі будь-якою особою. Якщо торговельна марка в іноземній державі реєструється відповідно до Мадридської угоди про реєстрацію знаків, то заявка на зарубіжну реєстрацію подається через Держпатент України. Пов’язані з реєстрацією в іноземній державі витрати несе заявник або за його згодою інша особа.
З метою ефективного управління правами торговельної марки, торговельну марку необхідно класифікувати за певними ознаками [3]. У різних джерелах користуються різними класифікаційними ознаками торговельної марки. Ефективне управління правом торговельної марки базується на застосуванні різноманітних класифікаційних ознак торговельної марки, що дозволяє визначати місце торговельної марки в інформаційній системі та ролі торговельної марки в процесі реалізації стратегічних та оперативних цілей підприємства.
Різноманіття класифікаційних ознак торговельної марки у теперішньому часі призвело до наявності у юридичній та економічній літературі великої кількості напрямків класифікації торговельної марки.
Диференціація різновидів торговельної марки в узагальненому вигляді наведено нижче у таблиці за певними класифікаційними ознаками торговельної марки.
Узагальнена класифікація торговельної марки
Класифікаційний ознака Види торгової марки
За юридичним змістом торговельна марка незареєстрована; зареєстрована
За формою вираження торговельна марка словесна; образотворча, об'ємна; комбінована; світлова; звукова
За ступенем популярності торговельна марка звичайні; відомі; загальновідомі
За кількістю вимірів торговельна марка двомірні (плоскі); тривимірні (об'ємні)
За розрізняльної здатністю торговельна марка сильна; слабка
За типом впливу на органи почуттів торговельна марка для слуху; для зору; для дотику; для запаху ; для смаку; комбінована
За кількістю і специфікою користувачів торговельна марка індивідуальна; у спільній власності; колективна; сертифікаційна
За характером використання в господарській діяльності торговельна марка працює; непрацююча
За джерелом походження торговельна марка власна; позикових (ліцензійна або франчайзингова)
За об'єктом використання торговельна марка товарний знак; знак обслуговування
За суб'єктом використання торговельна марка марка виробника; марка представника послуг; марка посередника
За ступенем охоплення продукції / послуг торговельна марка індивідуальна для конкретного товару / послуги; індивідуальна для групи товарів / послуг; індивідуальна для всього асортименту
Категория: Доклады | Добавил: opteuropa | Теги: “Таврія”, Стефанчук, законодавство, скачать безплатно, КРАЗ
Просмотров: 398 | Загрузок: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Украина онлайн

Рейтинг@Mail.ru

подать объявление бесплатно