Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS
Суббота, 28.12.2024


Главная » Файлы » Доклады » Доклады

Вірогідність астрономічних знань
[ Скачать с сервера (43.0 Kb) ] 07.03.2018, 21:25
Нерідко твердиться, що наука не дає нам вірогідних знань про світ, що її висновкам начебто не можна довіряти.
У зв'язку з цим ми розглянемо питання, пов'язане з вірогідністю тих наукових даних про Всесвіт, які є одними з найістотніших елементів сучасної наукової картини світу. Ці дані відіграють також першорядну роль і у формуванні світогляду людини: адже світо¬гляд, як ми вже знаємо,— це і є ставлення людини до світу, усвідомлення свого місця в ньому. Приклад цей особливо показовий ще й тому, що на перший погляд із усієї сукупності знань, що їх має наука, саме знання про космічні об'єкти і космічні процеси є найменш на¬дійними. Справді, майже всі астрономічні дані здобуто шляхом дослідження різних випромінювань, що надхо¬дять до нас з космосу, аналізу й інтерпретації тієї ін¬формації, яку вкладає в них сама природа. Але таке непряме дослідження є досить складним завданням. Між фізичним процесом, що відбувається в косйосі, і ви¬сновками вчених, які цей процес спостерігають із Землі, пролягає ланцюжок з багатьох ланок. І при переході від кожної з них до наступної можливі ті чи інші помилки, неточності й неправильні умовиводи. А перевірити щось безпосередньо так, як це робиться, скажімо, у фізиці чи хімії, немає можливості.
Крім того, астроном часто-густо спостерігає не саме явище, а лише ту зміну, яку це далеке космічне явище викликає у приладі, що реєструє, скажімо, відхилення стрілки чи почорніння фотопластинки, чи криву лінію, накреслену на стрічці самописця. І на основі цих змін він повинен, виходячи з певної моделі, зробити висновки про характер явища, що вивчається. Проте зв'язок між показаннями астрономічних приладів і природою того чи іншого космічного процесу може виявитися зовсім не однозначним. Такі ж самі показники можуть бути, вза¬галі кажучи, спричинені зовсім різними явищами, що відбуваються у Всесвіті.
Тому при витлумаченні результатів тих чи інших астрономічних спостережень нерідко є можливість різних
пояснень одних і тих самих фактів, а отже, і різних висновків про їх природу.
Чи не означає все це, що висновкам, які грунтуються на астрономічних дослідженнях, не можна довіряти? І запитання ширше: чи здатні взагалі дистанційні до¬слідження давати вірогідні відомості про навколишній світ?
Щоб дістати відповіді на ці запитання, потрібно мати змогу перевіряти здобуті дані. Останніми роками завдя¬ки швидкому розвитку ракетно-космічної техніки і успішному освоєнню космічного простору така можли-вість нарешті з'явилася.
На наших очах народилася «космічна астрономія»: за допомогою космічних апаратів вимірювальна й теле¬візійна апаратура доставляється безпосередньо в райони найближчих небесних тіл та на їх поверхню. Здобуті в результаті таких досліджень дані дають змогу зіста¬вити знання про планети Сонячної системи, старанно нагромаджені багатьма поколіннями астрономів, з новою «космічною інформацією».
Звичайно, космічні методи дослідження дають можли¬вість діставати порівняно з наземною астрономією біль¬ший обсяг додаткової інформації, особливо про деталі різних явищ у світі планет. Але в цілому, як з'ясувало¬ся, вони не тільки не спростували загальної системи уявлень про Сонячну систему, що склалася на основі астрономічних досліджень, але, навпаки, підтвердили її справедливість. Це надзвичайно важливий факт, значен¬ня якого виходить далеко за межі власне планетної астрономії. Він свідчить про те, що, незважаючи на дистанційний характер, астрономічні дослідження дають нам вірогідні знання про Всесвіт.
Необхідно також зазначити, що якоїсь принципової відмінності між процесом наукового пізнання космічних об'єктів і процесом пізнання в інших природничих нау¬ках, скажімо, у фізиці елементарних частинок, не існує.
І у фізиці е багато недоступного нашому безпосередньо¬му втручанню — взагалі у будь-якій науці на певному етапі її розвитку є свої «межі безпосередньої доступ¬ності». Але і в цих науках, як і в астрономії, подібні межі успішно долаються.
Категория: Доклады | Добавил: opteuropa | Теги: курсач, КОНТРОЛЬНА, курсовая работа, лабораторна робота, дипломн, доповідь з права., скачати доповідь, реферат з біології, магістерська, курсова
Просмотров: 556 | Загрузок: 22 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Украина онлайн

Рейтинг@Mail.ru

подать объявление бесплатно