Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS
Вторник, 26.11.2024


Главная » Файлы » Доклады » Доклады

методика розслідування контрабанди наркотиків
[ Скачать с сервера (40.1 Kb) ] 10.04.2017, 09:57
Введення. Проблеми , пов'язані з незаконним обігом наркотиків , набувають все більшої актуальності , оскільки поширення наркотиків створює реальну загрозу населенню , підриває економічний потенціал , негативно впливає на демографічну ситуацію.
Людство переступило рубіж третього тисячоліття , на яке покладаються великі надії , але у світі накопичилося багато проблем: не припиняються локальні війни , військові конфлікти , люди гинуть від стихійних лих і техногенних катастроф , голоду і невиліковних хвороб. Світова спільнота страждає і від злочинності , що стала більшою мірою організованою і транснаціональною . Її проявами є тероризм , наркотизм , насильство , торгівля живим товаром та інші злочини , які ставлять під загрозу життя і здоров'я мільйонів людей.
Розвиток ринкової економіки в України та участь її в міжнародних економічних відносинах спричинило збільшення зовнішньоекономічного обороту , що супроводжується не тільки позитивними , але й негативними тенденціями. До них відноситься прагнення учасників зовнішньоекономічної діяльності до вчинення злочинів, зокрема , контрабанди. У результаті цих злочинних діянь на територію країни надходять товари та предмети , обіг яких обмежено або заборонено ( дорогоцінні метали , зброю і боєприпаси , наркотичні та психотропні речовини та ін.) Зазначені правопорушення створюють реальну загрозу населенню , підривають економічний потенціал країни , негативно впливають на демографічну ситуацію. Судово-слідча практика показує , що 80 % споживачів наркотиків в Україні - молоді люди у віці до 25 років ; смертність від вживання наркотиків серед дітей за останні 10 років збільшилася в 42 рази.
Вченими зазначається, що існує прямий вплив наркотизму на рівень злочинної поведінки молоді. Цей зв'язок фіксується як стосовно до споживачам , так і до розповсюджувачів наркотиків , діяльність яких найбільш небезпечна. Саме ця діяльність постійно збільшує кількість споживачів наркотиків , стимулює організовані форми наркобізнесу в Україні. У загальному обороті контрабанди велику частку займає вивіз з України природних ресурсів , нафтопродуктів , культурних цінностей і ввезення в країну алкогольної та тютюнової продукції , автомобілів , зброї та боєприпасів , наркотичних засобів і психотропних речовин.
Вченими зазначено, що для конструювання методик розслідування окремих видів і груп злочинів необхідно вивчення їх криміналістичні характеристики , яка представляє собою « сукупність відомостей , знань про певний вигляді або групи злочинів , отриманих в результаті спеціальних досліджень».
Криміналістична характеристика є одним з елементів приватної методики розслідування , до якої прийнято звичайно відносити « програму розслідування , особливості тактики розслідування , особливості тактики слідчих дій , організації попереджувальної роботи слідчих» .
Криміналістичний аналіз злочинів , вчинених у сфері наркобізнесу , необхідний з наступних причин:
• контрабанда наркотиків вчиняються латентно , в них немає потерпілих у звичайному розумінні цього слова , тому заяви з цих приводів до правоохоронних органів не надходять і ці злочини , в першу чергу , необхідно виявляти ;
• збільшується потік наркотиків з-за кордону і виявлення фактів їх збуту необхідно з метою роз'єднання і нейтралізації організованих злочинних груп , які займаються контрабандою наркотиків;
• доходи від незаконного обігу наркотиків , за оцінкою експертів , становлять щорічно 500 млн. грн , причому 50-70% цього обсягу припадає на готівковий оборот .
• наркогроші використовуються на закупівлю зброї , розпалювання національних конфліктів , фінансування угодних політичних лідерів і їх оточення , на ці гроші містяться казино , нічні клуби , гроші вкладаються в рухоме і нерухоме майно. Таким чином , відбувається «відмивання грошей» , отриманих від незаконного обігу наркотиків.
Узагальнення судово-слідчої практики дозволило виявити типові та міцні зв'язки між структурними елементами криміналістичної характеристики, при цьому виявлена такий зв'язок, як місце і спосіб вчинення злочину, де певне місце обумовлює вибір конкретного способу.
Співвідношення місця скоєння незаконних операцій з наркотиками (виготовлення , транспортування, продаж ) та місця проживання злочинців показує , що в 68,2 % випадків місце постійного проживання злочинця не пов'язане з місцем злочину , в 24,7 % місце проживання збігалося з місцем скоєння злочину , в 7,1 % місце проживання знаходилося в районі місця злочину. Даний аналіз підтверджує , що наркобізнесом займаються в основному ( 63 % ) особи , які постійно проживають в інших регіонах або недавно прибули Україну з середньоазіатських республік. Виявлені кореляційні зв'язки між 2-3 елементами типової криміналістичної характеристики нерідко дають можливість більш швидко , шляхом висунення найбільш обґрунтованих версій , наблизитися до розкриття злочину.
Типова криміналістична характеристика злочину використовується на початковому етапі розслідування для висунення найбільш ймовірних версій за різними обставинами скоєного злочину.
Практика розслідування , розкриття та попередження злочинів вимагає криміналістичного аналізу злочинів , який полягає у пізнанні тих криміналістично значущих зв'язків між ознаками злочинів , які закономірні і впливають на тактику і стратегію розслідування справ тієї чи іншої категорії .
Співвідношення способу вчинення контрабанди наркотиків , особи злочинців та транспортного засобу , за допомогою якого переміщається контрабандний вантаж , а також місце перетину кордону дозволяють провести аналіз цих елементів , виявити кореляційні залежності , висунути і відпрацювати версії розслідування і, в кінцевому підсумку , виявляти групи контрабандистів , які переміщують наркотики на територію РФ .
Таким чином , основними елементами криміналістичної характеристики злочинів , пов'язаних з контрабандою наркотичних засобів , є типові дані про предмет злочинного посягання , особистостях злочинців , способи вчинення контрабанди наркотиків , обстановки підготовки , вчинення та приховування злочину , сліди і місці скоєння контрабанди.
Як видається , слід звернути увагу на досвід зарубіжних країн , де наркотики класифікуються залежно від сили впливу на організм людини. Наприклад , за незаконні дії з героїном передбачено більш суворе покарання , ніж за аналогічні дії з марихуаною.
У деяких державах введена класифікація на 4 групи за механізмом їх дії:
• опийная група - опіум , морфін , кодеїн , героїн ;
• каннабісной і кокаїнова група - трава канабісу ( конопель) , смола канабісу , гашишное масло , кокаїн ;
• амфетаміни і подібні стимулятори : бензедрин , первітин , ефедрон ;
• галюциногенні - ЛСД , ЛСД - 25 , мескалін та ін.
Існують різні національні моделі боротьби з контрабандою і розповсюдженням наркотиків , які умовно можна розділити на три групи:
1 ) група жорсткої політики , де уряди цих країн ведуть боротьбу з незаконним обігом наркотиків найжорсткішими методами , законодавство відносно контрабандистів і розповсюджувачів наркотиків максимально посилене. До таких країн в першу чергу відносяться Іран , Пакистан , Малайзія , Камбоджа , Таїланд , Перу .
2 ) група жорсткого контролю , де здійснюється контроль над усіма видами наркотиків , організовано активне протистояння наркомафії , але крайні заходи не робляться. У цю групу входять США , Великобританія , Франція . У Франції та Англії наркоманів в судовому порядку направляють на примусове лікування. У США в більшості штатів існує покарання не тільки за зберігання і вживання , а й за спробу вживання наркотиків. За останні 5 років відзначається рух у бік посилювання заходів , спрямованих на боротьбу з колумбійськими контрабандистами , а також з представниками організованої злочинності , пов'язаної з розповсюдженням наркотиків в штатах. Одночасно в цій групі країн боротьба з наркотиками за допомогою кримінально - правових заходів поєднується з інформаційно-пропагандистською роботою , спрямованої на найбільш вразливі верстви населення: безробітних , учнів шкіл , студентів. Мабуть, всі ці заходи пов'язані з усвідомленням того , що наркоманія сприяє гігантських втрат для суспільства і , перш за все , у сфері економіки.
3 ) ліберальна група , найбільш відомими представниками якої виступають Голландія та Швейцарія . З 1994 року в Швейцарії проводиться науковий експеримент , в рамках якого обмежена кількість наркоманів систематично отримують героїн у вигляді ін'єкцій у поєднанні з прийомом метадону . Організацією « Лікарі без кордонів» хворим безкоштовно роздаються нові шприци взамін на використані . Статистика відзначає деяке скорочення смертності серед наркоманів , однак на проведеному референдумі з питання про подальшу легалізацію наркотиків переважна більшість населення Швейцарії виступило категорично проти роздачі наркотиків.
Способи вчинення контрабанди. Під способом вчинення злочину в криміналістиці розуміють «систему дій з підготовки, вчинення та приховування злочинів, визначених умовами зовнішнього середовища і психофізіологічними властивостями особистості». Як правило, дії з підготовки, вчинення та приховування злочину об'єднані загальним злочинним задумом; в деяких випадках може мати місце самостійний спосіб приховування злочину (якщо приховування входить в загальний задум).
Способи вчинення злочинів диференціюються на повноструктурної, що включають дії, що відносяться до всіх трьох його елементам (підготовка, вчинення і приховування) і неповноструктурні, при яких один або два з елементів (підготовка чи приховування) можуть бути відсутні.
Переміщення певних предметів через митний кордон можна умовно назвати генеральним способом контрабанди, який застосовується винними за допомогою наступних додаткових способів:
Категория: Доклады | Добавил: opteuropa | Теги: методика розслідування контрабанди , КАФЕДРА КРИМІНАЛІСТИКИ, скачать безплатно
Просмотров: 444 | Загрузок: 12 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Украина онлайн

Рейтинг@Mail.ru

подать объявление бесплатно